Okuduğum
İmparator Penguenlerinin Kaderi Değiştirilebilir Mi?

İmparator Penguenlerinin Kaderi Değiştirilebilir Mi?

Penguen

Antarktika’nın kıyılarında, herhangi bir insanın aşırı derecede soğuk bulabileceği buzlu koşullarda yaşayan imparator penguenler oldukça dar bir konfor bölgesine sahipler. Eğer çok fazla deniz buzu varsa, okyanustan yiyecek getirmek için yapılan yolculuklar onlar için uzun ve zahmetli hale geliyor ve yavruları aç kalabiliyor. Çok az deniz buzu olduğunda ise civcivler boğulma riski altında kalıyor…

Günümüzde iklim değişikliği, bu hassas dengeyi ve potansiyel olarak tüm türleri riske atıyor.

Koloni Nüfusları 2100’e Kadar Düşecek

İmparator penguenler mevcut çevrelerine adapte olmakla beraber, türleri dünyayı yeniden şekillendirilmekle tehdit eden iklim değişikliğinin hızlı etkilerinden kurtulmak için evrimleşmemiş.

Buradan hareketle, uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan onlarca yıllık çalışma, türün koruma ihtiyacının belirlenmesinde etkili olmuş

Global Change Biology dergisinde yayınlanan araştırma, mevcut karbon emisyon oranlarında ve iklim değişikliğinde herhangi bir değişiklik yapılmazsa, 2100 yılına kadar imparator penguen kolonilerinin %98’inin yok olma eşiğine gelebileceğini açıkladı.

Genel ısınma eğilimlerine ve küresel ısınma nedeniyle aşırı hava dalgalanmalarının artan olasılığına bakan araştırma, 2016’daki aşırı düşük deniz buzu seviyesinin, Antarktika’nın Halley Körfezi’ndeki bir imparator penguen kolonisinde büyük bir üreme başarısızlığına yol açtığını kaydetti. -2016’da deniz buzu hızlı bir şekilde erimesi, 10.000’den fazla penguen yavrusunun ölümüne neden olmuştu.

İklim krizinin yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle imparator penguen kolonilerinin %98’inin 2100 yılına kadar yok olacağı düşünülüyor.

Pointe Géologie’deki penguen nüfusu, 1970’lerin sonlarında deniz buzu azaldığında ve daha fazla erkek imparator penguen öldüğünde yarı yarıya azaldı ve koloni, daha sık meydana gelen büyük üreme başarısızlıklarından asla tam olarak kurtulamadı.

Bu aşırı olaylar da göz önünde bulundurulduğunda, sera gazı emisyonlarının mevcut seyrine devam etmesi durumunda 2100 yılına kadar kolonilerin %98’inin yok olacağı ve küresel nüfusun tarihsel boyutuna kıyasla %99 oranında azalacağı ön görülmüş.

Massachusetts, Falmouth’daki Woods Hole Okyanus Bilimi Enstitüsünde bir penguen ekolojisti olan Stephanie Jenouvrier, “2016’da penguen civcivlerinin su geçirmez yetişkin tüyleri geliştirmeye vakti bulamadan mevsimlik deniz buzu dağıldığı olayın ardından koloninin iyileşemediğinin fark edildiğini” söyledi. 

Jenouvrier, “İmparator penguenlerinin yaşam döngüsü, üremeleri, beslenmeleri ve tüy dökmeleri istikrarlı deniz buzuna sahip olmalarına bağlıdır.” şeklinde durumu açıkladı.

Kar amacı gütmeyen Biyolojik Çeşitlilik Merkezi‘nin uluslararası program direktörü Sarah Uhlemann, “Penguenler iklim krizinden çok etkilendi ve ABD hükümeti sonunda bu tehdidin farkına varıyor.” dedi.

ABD hükümeti, daha önce Kuzey Kutbu bölgesinde yaşayan ve aynı zamanda iklim değişikliği ve deniz buzu kaybı nedeniyle tehlikeye giren kutup ayısı da dahil olmak üzere ülke dışındaki türleri tehdit altında olarak listelemişti.

Göz At
leonardo dicaprio

Bu nedenle ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi , imparator pengueni Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası kapsamında “tehdit altında” olarak listelemeyi önerdi. Teklif, 60 günlük bir kamu yorumu dönemi başlatarak 4 Ağustos 2021’de Federal Register üzerinden yayınlandı.

ABD Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası, tümü tehdit altında olarak listelenen kutup ayısı, halkalı fok ve çeşitli mercan türleri de dahil olmak üzere iklim değişikliğinden öncelikli olarak risk altında olan diğer türleri korumak için daha önce kullanılmıştı. Penguenlerin de listeye alınması, ticari amaçlarla ithal edilmesine karşı koruma sağlayacak.

Yaban hayatı servisi müdür yardımcısı Martha Williams, “Öncelikli bir zorluk olan iklim değişikliği, dünya çapında çeşitli türleri etkiliyor. Bugün ve önümüzdeki birkaç on yıl boyunca politikacılar tarafından alınan kararlar, İmparator penguenin kaderini belirleyecek.” dedi. 

İmparator penguenlerin sağlıklı bir yaşam döngüsüne sahip olmaları habitatlarının korunmasına bağlı…
Paris Antlaşması Penguenleri Kurtarabilir Mi?

Bir araştırmanın sonuçlarına göre, dünya Paris İklim Anlaşması hedeflerini karşılarsa, ısınmayı sanayi öncesi sıcaklıklara kıyasla 1,5 santigrat derecenin altında tutmanın, imparator penguenlerinin yok olmasını durdurmak için yeterli yaşam alanını koruyabileceğini gösterdi.

Ancak dünya, Paris Anlaşması’nı yerine getirmeye niyetli değil gibi. Climate Action Tracker tarafından hazırlanan bir tahmine göre, ülkelerin mevcut politik kararları göz önünde bulundurulduğunda, 2 C’yi aşma olasılığı %97’den fazla. Hatta son hükümet duyurularının hesaba katılmasıyla, artışın 2,4 C civarında olduğu tahmin ediliyor.

İmparator penguenlerin geleceği ve hatta insanlar da dahil olmak üzere dünyadaki yaşamın çoğu, bugün verilen kararlara bağlıdır. Et yemekten karbon salınımına kadar birçok eylem geleceğimizi etkilerken konuyla ilgili somut adımların dünyanın her yerinde uygulamaya girmesi ve denizlerin, dağların, ormanların yaşatılması dileğiyle.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön