Okuduğum
İklim Krizi Böcek Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

İklim Krizi Böcek Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

böcek

The Guardian’da Oliver Milman tarafından yayımlanan habere göre, küresel ısınma böcek popülasyonlarını yer değiştirmeye ve adapte olmaya itiyor.

Yaşanan iklim krizi elbette sadece biz insanları etkilemeyecek, insanlığa olan etkisiyle beraber hayvanlar aleminde de büyük kayıpların yaşanması bekleniyor. Bir dönem bazı araştırmacılar diğer hayvanlara göre böceklerin daha az etkileneceğini ya da daha fazla adapte olabileceklerini düşünmüş olsalar da asıl gerçek bu değil!

3.2°C‘de (çoğu bilim insanının bu yüzyılın sonunda ulaşacağımızı düşündüğü sıcaklık), tüm böcek türlerinin %50’sinin şu anki yaşanabilir aralıklarının yarısından fazlasını kaybetmeleri bekleniyor. Bu omurgalı canlılar için ise neredeyse iki katı gibi bir orana ve bitkiler içinse daha da yüksek bir orana karşılık geliyor.

Böcek Türlerindeki Değişiklikler

Yusufçuklar gibi bazı böcek türleri yaşanan değişime karşı daha dayanıklı olsalar da ne yazık ki diğer böcek türleri için durum böyle değil. Örneğin, kelebekler ve güveler genelde oldukça hareketli olsalar da hayatlarının farklı evrelerinde bazı şartlara ve belirli karasal koşullara bağlı yaşıyorlar. Bu yüzden de çoğu, değişen yaşam şartlarına karşı oldukça savunmasız kalabiliyor.

Arılar ve sinekler gibi “pollinatör”ler ise genellikle sadece kısa mesafeler uçuyorlar fakat polinasyon (tozlaşma) eksikliğinden dolayı artan gıda güvenliği krizi, çiftçilerin bazı gıdaları yetiştirmesini zorlaştıracak. Sadece polinasyon eksikliğiyle de bitmiyor, ısınmanın 3 dereceyi geçmesiyle beraber birçok alan direkt olarak ürün yetiştirmek için elverişsiz hâle gelecek.

İklim krizinin etkileri bunlarla da sınırlı kalmıyor… İklim krizi yoksulluk, ırkçılık, eşitsizlik gibi başka birçok sorunu da beraberinde getirecek.

İklim değişikliği zor çünkü mücadele etmek zor.

– Matt Forister, Nevada Üniversitesi’nde Biyoloji Profesörü

Arktik yaban arısı –Bombus Polaris-; Alaska, Kanada, İskandinavya ve Rusya’nın kuzey taraflarında bulunuyor. Bombus Polaris ısıyı hapseden yoğun saçları ve konik çiçeklerini güneş ışınlarını büyüterek kullanabilmesi sayesinde ısınabiliyor ve dondurucu soğuklara yakın derecelerde bile hayatta kalabiliyor. Fakat, Arktik’teki yükselen dereceler bu türün 2050’ye geldiğimizde yok olacağının bir belirtisi…

Birleşik Krallık’ta bulunan ateş böceklerinin sayısı 2001’den bu yana 3 çeyrek kadar azaldı. Yapılan araştırmalar ise bu azalmadaki ilk sorumlunun iklim krizi olduğunu ortaya koydu. Sebebi ise şöyle; ateş böceklerinin larvaları nemli bölgelerde yaşayan salyangozlarla beslenir fakat yaşanan sıcak ve nemsiz havalar salyangoz sayılarını düşürdüğü gibi ateş böceklerini de yemlerinden etti.

2020’de Ottawa Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kuzey Amerika’daki yaban arıları popülasyonu neredeyse yarıya düşerken Avrupa’dakiler ise %17 oranında azalmış.

Göz At
kutup ayılarının

Gelecekte iklim değişikliği, zaten sayıları oldukça azalmış olan birçok canlının tabutundaki çivi olacak.

– Dave Goulson, Sussex Üniversitesi’nde Çevre Bilimci
Mevsimlerin Kaymasıyla Doğadaki Düzen Bozuluyor

Böcekler, her canlı gibi çevreleriyle iç içe; doğadaki düzene göre yaşamlarını sürdürürler. Haliyle de böceklerin yaşam döngüleri mevsim zamanlarına göre oluşur. Ne yazık ki iklim değişikliğiyle beraber mevsimlerin kaymasıyla onların yaşam döngüsü de alt üst olmuş durumda.

Birleşik Krallık’ta kelebekler ve güveler kozalarından daha erken çıkmaya başlamış durumdalar. Geçen her on yılda bu süre 6 gün geri atılıyor. Diğer yandan, Birleşik Devletler’de böcek hareketlerini tetikleyen ilkbahar şartları 70 sene öncesine göre 20 gün kadar öne itilmiş durumda. Çoğu bitki ve hayvan türü ilkbahardaki ısı birikimine güvenerek harekete geçer fakat mevsimlerin değişmesiyle beraber bazı riskler oluşmaya başladı. Örneğin kuşların göç için erkenden yola çıkarak kendileri için henüz hazır olmayan bir gıda kaynağına yol almaları gibi…

İngiliz araştırmacılarının ortaya koyduğu bulgulara göre Birleşik Krallık’taki fidan bitleri artan dereceler sebebiyle şimdi bir ay öncesinden ortaya çıkıyor. Fidan bitleri uzayan sezona rağmen sayı olarak artmasalar da daha önce ortaya çıkmaları henüz genç ve savunmasız bitkileri hedef almaları anlamına geliyor.

Bazı Türlerdeki Artış

Dondurucu soğukların sivrisinek yumurtalarını öldürdüğü biliniyor. Artan sıcaklar ise sivrisineklerdeki artışı tetikliyor. Sivrisineklerin, ölümüne sebep oldukları insan sayılarına bakacak olursak böcekler arasında en öldürücü türlerden biri olduğunu kabul edebiliriz. Günümüzde bile bize büyük sağlık problemleri oluşturan sivrisineklerin iklim krizinin tetiklediği artışla beraber çoğalması, sağlık problemlerinde de zirveyi göreceğimiz anlamına geliyor diyebiliriz. Hızlı bir şekilde harekete geçilmezse zor günler bizi bekliyor olacak…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön