Okuduğum
İkinci El Denim Artık Daha da Cool

İkinci El Denim Artık Daha da Cool

İkinci el denim artık daha da cool

İkinci el denim artık daha da cool, çünkü dünya devi Levi’s ikinci el pazarına hızlı bir giriş yaptı!

Dün Second Hand isimli bir ikinci el satış platformu açan marka “Even better the next time around.” yani “İkinci sefer daha da iyi.” sloganı ile hizmete giren yeni uygulama kapsamında müşterilerinin eski Levi’s pantolon ve ceketlerini hediye çekleri karşılığında satın alacak. Bu ürünler daha sonra markanın ikinci el satış platformunda yeni hayatlarına kavuşmak üzere tekrar satışa sunulacak.

Markanın pazarlama müdürü Jennifer Sey bu hamlenin Levi’s için son derece doğru olduğunu belirterek; “Halihazırda oldukça büyük bir ikinci el veya vintage denim marketine sahibiz.” ifadelerini kullanmış.

Özellikle Z jenereasyonuna mensup gençlerin çoğunlukla ikinci el mağazalarından alışveriş yaptığını belirten Sey, Levi’s olarak uzun bir süredir “re-commerce” yani 2. el online ticaret pazarına giriş yapmayı düşündüklerini söylemiş.

Neden İkinci El?

Covid-19 salgınının da etkisi ile tüketicilerin daha sürdürülebilir alışveriş seçimleri yapmaya yönelmesinin markanın bu kararı üzerinde etkili olduğu kesin. Bu süreçte tüketicilerin daha az alışveriş yaparak dünya üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma eğiliminde olmaları markanın bu kararına daha hızlı bir şekilde işlevsellik kazandırmasına sebep olmuş gibi gözüküyor.

Levi’s bu yeni alışveriş yöntemini sorunsuz bir şekilde pazara tanıtmak için tüketici deneyimini mümkün olduğunca basit tutmaya çalışmış. Kısaca özetlemek gerekirse; Levi’s müşterisi tarafından mağazaya getirilen eski bir ürün uzman çalışanlar tarafından değerlendiriliyor ve ürün karşılığında müşteriye 15 ila 25 dolarlık bir hediye çeki veriliyor. Parça daha sonra özelliklerine göre 30 ila 100 dolar arasında bir fiyat belirlenerek Levi’s ın re-commerce platformunda satışa sunuluyor. Müşterilerin mağazaya getirdiği ürünlerin tekrar satışa uygun olmaması halinde bile ürün geri dönüştürülmek üzere çalışanlar tarafından teslim alınıyor ve müşteriye 5 dolarlık bir hediye çeki ile ödeme yapılıyor.

Markanın daha önce satışa sunduğu vintage ürün koleksiyonları olsa da yöneticiler bu girişimin öncekilerden oldukça farklı olduğunun altını çiziyorlar. Markanın Pazarlama Müdürü Sey bu yeni platformun amacının değerli ve nadir vintage ürünleri yüksek fiyatlara satmaktansa Z jenerasyonuna ulaşılabilir fiyatlara sahip sürdürülebilir ürünler sunmak olduğunu söylüyor.

Bu yeni uygulama ile marka, ürettiği ürünleri daha uzun süre kullanımda tutarak uzun vadede daha az üretim yapmayı hedefliyor. Denim üretiminin sebep olduğu su israfı ve olumsuz çevresel etkiler göz önünde bulundurulduğunda bu yöntemin oldukça etkili olacağı kesin. Yöneticiler tüm tüketicilerin ikinci el Levi’s ürünleri satın almaya yöneldiği bir dünyada markanın karbon salınımının tam %80 azalacağını belirtiyorlar.

Göz At
Gardırop düzenleme

İkinci El Trendi Yükselişte

Levi’s markasının geçtiğimiz yıllarda sürdürülebilir üretim bağlamında attığı adımlar da bu süreçlerin karbon salınımı azaltma yönünde oldukça büyük önem taşıyordu. Aslında birçok denim üreticisinin bu yönde attıkları adımlar uzunca bir süredir moda endüstrisinin geri kalanına örnek teşkil ediyor diyebiliriz.

Geçtiğimiz aylarda COS, Zalando ve Gucci gibi markaların ikinci el satış platformları kurmaları veya bu tip platformlarla yaptıkları işbirlikleri ile moda dünyasının “yeniden kullanım” konseptini radarına almasını sağladı. H&M gurubu dahilinde hizmet veren İsveçli COS’un bu hamlesi ise H&M’in üretim ve tedarik zincirlerindeki hiç de sürdürülebilir olmayan uygulamalarını ört bas etme çabası olarak yorumlanmıştı. Markanın uzak ülkelerdeki ucuz iş gücünü kullanarak yüksek miktarlarda üretim yapması stoklarının büyük bir kısmının satılmayarak çöp haline gelmesine veya yakılmasına neden oluyor. Bu durum bu ürünlerin üretiminde kullanılan tüm kaynakların israfı anlamına da geliyor. Dolayısıyla özellikle COS’un ikinci el satış hamlesini bu anlamda iki yüzlü olarak değerlendirmek mümkün. Ancak bardağın dolu tarafından bakarsak bunun doğru yönde atılmış önemli bir adım olduğu da düşünülebilir.

Marka bu yeni girişimi ile tüketicileri daha az, daha kaliteli ve akıllıca yöntemler kullanılarak üretilmiş ürünler satın almaya yönlendiriyor. Bu girişimin iletişimi için Hailey Bieber gibi Z jenerasyonu üzerinde etkili bir algı yaratabilecek isimlerle çalışmayı seçen marka müşterilerine ikinci el ürün satın almanın daha stil sahibi bir seçim olduğunu kanıtlamak ister gibi!

İkinci el pazarına girişinde Amerika Birleşik Devletleri’ni pilot bölge olarak kullanan Levi’s ise umarız bu denemesinde başarılı olur ve bu yöntemi başka ülkelerde de uygulamaya koyar! (Örneğin Türkiye! )

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön