Okuduğum
IKEA’dan Plastiklere Veda

IKEA’dan Plastiklere Veda

ikea

IKEA, 2028 yılına kadar paketlemelerinde kullandığı plastik miktarını sıfıra indirmeyi planlıyor.

Sitesinde yayımlanan açıklamaya göre IKEA, bu adımıyla hem plastik kirliliğini azaltmayı hem de sektörde önemli bir adım atarak diğer şirketleri de yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş materyallerden oluşan paketleme opsiyonlarına doğru yönlendirmeyi hedeflemiş.

IKEA yıllara göre plastik kullanımı azaltmış, hatta yıllar önce karton kutularının içinde kullandığı polistirenle de vedalaşmış olsa da günümüzde halen paketleme için kullandığı malzemelerin %10‘u plastiklerden oluşuyor.

Geride kalan o %10’a da bir son vermeye karar veren IKEA, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda 2025’e kadar bazı yiyecek ürünleri dışında tüm ürünlerinin paketlemesinde kullandığı plastiklerden tamamen arınacak. 2028’e geldiğimizde ise şirket bünyesinde satışı olan tüm ürünlerin hepsinin plastiksiz satılması hedefleniyor!

Yaratıcılık IKEA mirasının bir parçası ve paketleme de hiçbir şekilde bu bağlamda bir istisna değil. Gelecek yıllarda tüketici paketleme çözümlerinde plastikten uzaklaşmak şüphesiz zorlayıcı bir görev olacak. Bu hareketle beraber bizim hedefimiz paketlemede inovasyonu teşvik etmek ve sektörün tamamına pozitif bir etki yaratabilmek.

Maja Kjellberg, IKEA’nın Paketleme Geliştirme Lideri

Şirketin plastiği geride bırakmasıyla beraber plastik yerine kullanılabilecek alternatiflerin arayışı ise devam ediyor. Kjellberg, kağıdın oldukça iyi bir malzeme olduğunu çünkü yenilenebilir bir kaynaktan elde edildiğini söylese de kağıtla sınırlı kalmayacaklarını; başka malzemeler de kullanarak ileriye gitmek istediklerini vurguluyor. Bununla beraber, şirketin bir inovasyon programı oluşturduğunu ve orada yeni çözümler arayışında olduklarını belirtti.

Göz At
tarım

Yakın zamanda mantar-bazlı paketlemeye de bir şans verip deneyen IKEA, şimdilik bunun büyük çaplı üretiminin zor olacağını düşündüğü için bu seçenekten vazgeçmiş ve halen arayışına devam ediyor. Yeni start-up’lara şans vermeyi sürdüren IKEA, gıda sektörünün çıkardığı yiyecek atıklarını kullanabileceği çözümlerle ise henüz deneme aşamasında.

Yıllık verilere göre IKEA toplamda 1 milyar euro’nun üstünde bir bütçeyi tamamen 920.000 tonluk paketleme materyallerine harcıyor. Dünyanın birçok yerinde şubesi bulunan ve büyük çaplı üretim yapan IKEA’nın plastikten geri adım atması büyük farklar yaratacağı gibi eminiz ki diğer şirketlere de ilham olacaktır!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön