Okuduğum
Hindistan Cevizi Çiftliklerinde Maymun İşçiler

Hindistan Cevizi Çiftliklerinde Maymun İşçiler

hindistan cevizi


Gözlerinizi kapayın ve fiziksel kuvvet gerektiren bir işte her gün sabahtan akşama kadar çalıştığınızı hayal edin. Üstelik bu iş için size para ödenmiyor, ne izin gününüz ne de hayalini kurduğunuz bir emeklilik tarihi var. Sigortanız, zammınız, yılbaşı veya bayram ikramiyeniz de yok. Ve işin en kötüsü de patronunuz size şiddet uygulayıp, hayatınızı ailenizden uzakta geçirmenize neden olan sizden çok daha güçlü ve sinsi biri…

Eğer Tayland’da yaşayan bir makak maymunu olsaydınız böyle bir hayat geçirmeniz oldukça olası olacaktı. Çünkü PETA makak maymunlarının Tayland’lı Hindistan cevizi yetiştiricileri tarafından meyve toplamak için ölesiye çalıştırıldığı korkunç çiftlikler keşfetti.

Bu duygusal ve akıllı canlılar aç bırakıldıkları “maymun okulları”nda sert bir eğitim görüyorlar.

Bu zeki ve sosyal canlıların bebekken ailelerinden çalınarak taciz ve zorbalık ile Hindistan cevizi toplamak üzere eğitildiğini ve tüm hayatlarını ölesiye çalıştırılarak geçirdiklerini gözler önüne seren PETA, bu suistimalden Tayland’ın iki büyük ihracatçısını da sorumlu tuttu.

Market raflarında vegan ürünler arasında görmüş olmanız kuvvetle muhtemel olan Aroy-D ve Chaokoh isimli Hindistan cevizi sütü ve benzeri ürünlerin üretimini ve dağıtımını yapan dev şirketlerin kullandıkları hindistan cevizlerinin bu korkunç kamplarda üretildiği ortaya çıktı.

Bu haberin yayınlanması üzerine şirketler suçlamaları reddetse de ABD, Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi batılı ülkelerdeki market zincirleri tek tek maymun işçilerin sömürüsü üzerinden para kazanan hiçbir üreticinin mallarının dağıtımını yapmayacaklarını söyleyip bu markalarla ilişkileri sonlandırdıklarını açıkladılar. Bu tam 25.000 marketin artık bu markaların ürünlerini satın almayacağı ve dağıtımını yapmayacağı anlamına geliyor.

Tayland’lı Makak maymunları yüksek ağaçlara tırmanarak ağır hindistan cevizi meyvelerini toplamaya çalışıyorlar.

Tayland yılda 1.3 milyon ton hindistan cevizi ihracatı ile dünyadaki hindistan cevizi üreticileri arasında birinci sırada geliyor. Tay Ticaret Bakanı PETA’nın kampanyasını takiben batılı ülkelerden azalan talep nedeniyle ülkenin Hindistan cevizi ihracat rakamlarının düştüğünü kaydetmiş. Ülkede maymun işçiler üzerinden kar sağlayan dev endüstrinin hacmi kampanya öncesinde tam 400 milyon dolardı.

Brezilya, Kolombiya ve Hawaii gibi Hindistan cevizi üreten diğer ülkelerde ise Hindistan cevizi toplama işi insanlar tarafından hidrolik asansörler, halat, platform sistemleri veya bu işi yapmaya gönüllü “insan” işçiler kullanılarak yapılıyor. Bu bölgelerde benimsenmiş bir başka yöntem ise cüce Hindistan cevizi ağaçları yetiştirmek. Araştırmalar bu modern yöntemlerin olmuş veya olmamış meyve arasında ayırım yapamayan maymunları kullanmaktan çok daha kazançlı olduğu gösteriyor. Üstelik maymunlar Hindistan cevizleri ağaçtan koparıp yere attıklarında toplanan meyve de zarar görüyor.

“First Monkey School” gibi kuruluşlar maymunları hindistan cevizi toplamaya teşvik edecek sert ve yorucu eğitimlerden geçiriyor.

Tayland’da maymun işçi yetiştiren “First Monkey School” isimli eğitim kampının kurucusu Somjai Seekow konuyla ilgili  “Anlamanız gereken şey yüksek ağaçlara tırmanmanın insanlar için son derece tehlikeli olduğu. Maymun işçileri kullanmamıza gerek kalmayacak bir alternatif geliştirilmesine çok seviniriz. Çalışma metodumuzu değiştirmekten çoğumuzun mutluluk duyacağına eminim.” cümlelerini kullanmış. Araştırmalara göre yetişkin bir insan günde 80 hindistan cevizi toplayabilirken bir makak maymununa günde tam 1000 adet Hindistan cevizi toplatılıyor.

Üstelik maymunlar üzerinden elde edilen kazanç sadece Hindistan cevizi toplayıcılığı ile sınırlı değil. “First Monkey School” gibi eğitim kamplarında maymunlara bisiklete binme, basketbol oynama gibi yetenekler kazandırılarak(!) turistlere küçük düşürücü fiziksel numaralar sergilemeleri de sağlanıyor.

Göz At
kutup ayılarının

Çalışmadıkları zamanlarda maymun işçiler hareket etmelerinin mümkün olmadığı kafeslerde tutuluyor.

Maymun işçi kullanan 8 çiftliği ziyaret eden PETA yetkilileri çiftlik çalışanlarının mallarını Aroy-D ve Chaokoh firmaları için yetiştirdiklerini itiraf ettiklerini belirtiyor. Yetkililerin bu kamplarda karşılaştıkları manzaralar ise içler acısı. Maymunların insanlara karşı çıkma becerilerinden yoksun bırakmak için dişlerinin çekildiği, gece-gündüz demeden yağmur ve güneş altında hareket edemeyecekleri kadar küçük kafeslerde yaşadıkları ve anormal yüksekliklere tırmanarak ağır Hindistan cevizlerini  koparıp yere atmaları istenildiği gözlemlenmiş.

Maymun işçiler “işten” dönüyor.

PETA’nın kampanyası sonucu ortaya çıkan gerçek maalesef Asya’dan ithal edilmiş Hindistan cevizi ürünlerini çoğunlukla esir maymun işçiler ile bağlantılı olduğunu gözler önüne seriyor. Tayland’lı yetkililer bu durumla mücadele etmek için bu tip ürünlerin üstüne tüketicilerin satın aldıkları ürünün içeriğinde kullanılan Hindistan cevizinin üretim koşullarına ve geldiği yer ile ilgili bilgilere ulaşabileceği bir kod yerleştirmeye hazırlanıyor. Hayvan severler tarafından heyecanla karşılanan bu karar eğer işleme konularak şirketler tarafından benimsenir ise son derece yararlı olacağa benziyor.

O zamana dek son tüketiciler olarak bize düşen farklı bitkisel süt alternatiflerini değerlendirmek, yerli üreticilerin Hindistan cevizlerini satın almak, ithal bir ürün alırken ise sürdürülebilir ve hayvan hakları ilkelerine uygun bir şekilde Brezilya, Kolombiya veya Havai gibi ülkelerden getirilen ürünleri tercih etmek.

Solh Living ekibi olarak bizler ise her zaman yerelden yanayız!

Yorumlar (1)
  • Hello, Neat post. There is a problem along with your web site in internet explorer, could check this?
    IE still is the market leader and a big element of other people will omit
    your excellent writing due to this problem.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön