Okuduğum
Doğal Yağlar Güneş Kremi Görevi Görür Mü?

Doğal Yağlar Güneş Kremi Görevi Görür Mü?

güneş kremi

Mayıs ayından beri güneş kremleri yerine SPF içerikli doğal yağları kullanabileceğinize dair blog içerikleri ile sık sık karşılaştığınıza eminiz!

Biz de karşımıza çıkan bu içerikleri heyecanla inceleyip tatil bavullarımızı doğal yağlarla doldurmadan önce kendi araştırmamızı yapmak istedik…

Araştırma sonucunda yazı doğal yağları kullanarak evimizde hazırladığımız koruyucularla geçirme hayallerimiz maalesef suya düştü!

Çünkü uzmanlara göre doğal yağlar güneşin zararlı etkilerine karşı etkin koruma sağlamakta yetersiz kalıyor. Gelin yağların koruma etkisini ve bu yazı denizlerdeki canlılığı tehdit etmeden güneşten korunarak nasıl geçirebileceğimizi beraber inceleyelim…

Doğal yöntemleri kullanarak cildimizi güneşten korumak kuşkusuz hepimiz için güzel bir hayal…
Doğal Yağların Koruyucu Etkileri

Doğa ile uyum içinde yaşama isteğimiz bizleri ana akım kozmetik ürünlerinden uzak durmaya, yerli üretimi desteklemeye ve mümkün olduğunca kendi ürettiğimiz bakım ürünleri kullanmaya itiyor.

Ancak görünen o ki güneş kremlerini bu grubun içine katmak çok da doğru değil!

Birçok doğal bakım ve atıksız yaşam bloğu 2009 yılında  Pharmacognosy Magazine isimli dergide yayımlanan bir araştırmaya dayanarak doğal yağların SPF etkileri olduğu bilgisini okuyucuları ile paylaşıyor. Ancak uzmanlar araştırmada kullanılan test yöntemlerinin doğal yağların insan derisi üzerindeki koruyucu etkilerini ölçme açısından yetersiz olduğunu belirtiyor.

Araştırmada  hindistan cevizi yağının SPF 7-8 değerindeki bir güneş kremi ile aynı derecede koruma sağladığı belirtiliyor.

Bu veriyi doğru bir şekilde yorumlamak için her yaz “Ben de 50 SPF var. Sen kaç kullanıyorsun?” cümlesinin içinde geçen SPF kodunun ne anlama geldiğini açıklayalım. Açılımı “Sun Protection Factor” olan SPF, güneş kremi uyguladıktan sonra zarar görmeden güneş altında geçirebileceğiniz zamanın kat sayısı anlamına geliyor. Yani bir insanın güneş altında derisinde yanık oluşmadan koruyucusuz 10 dakika geçirebildiğini varsayarsak (bu süre dünyanın farklı bölgelerine ve mevsimlere göre değişebiliyor) üzerinde SPF 30 ibaresi yer alan bir koruyucu cilde doğru bir şekilde uygulandığında 300 dakika boyunca güneşten etkin koruma sağlıyor.

Bu durumda bahsi geçen araştırmaya göre hindistan cevizi yağının ortalama 70 dakika koruma sağladığını düşünebiliriz. Ancak güneşten etkin bir şekilde korunmak için dermatologlara göre kullanacağınız koruyucu kremin SPF 30 ibaresine sahip olması oldukça önemli! Üstelik 2015 yılında yürütülen bir başka araştırma doğal yağların neredeyse hepsinin insan vücudu üzerinde neredeyse sıfır koruma sağladığını gözler önüne sermiş.

Doğal yağların SPF içeriklerinin gerçeği yansıttığını varsaydığımız bir senaryoda bile yağların sıkım ve saklanma süreçleri koruyuculuklarına etki ederek güneşten etkin bir şekilde korunma sağlamalarının önüne geçebilir…

Kendi güneş kremlerimizi hazırlama fikri oldukça çekici olsa da cilt sağlığımız için sakıncalı bir uygulama…
Ev Yapımı Güneş Kremleri

Deri kanseri, yaşlanma ve diğer cilt sorunlarının temel nedeni olan güneş ışınlarına karşı etkin koruma sağlayan kremler diğer bakım ürünlerin aksine FDA tarafından regüle ediliyor.

Satışa sunulan ve üretimi onaylanan tüm kremler detaylı güvenlik testlerinden geçiriliyor ve koruma faktörlerine göre formüle ediliyorlar. Güneşin cilt sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri ve oluşturduğu riskler ev yapımı güneş kremlerinin sağladığı korumaya temkinkli yaklaşmamıza neden oldu.

Ev yapımı güneş kremi tariflerinin ana malzemesi olan zink oksit market ve eczanelerde satılan mineral güneş koruyucu ürünlerin içeriğinde de sık sık rastladığımız bir aktif madde. Ancak bu ev yapımı kremlerin yeterli koruma sağladığına dair güçlü bir güvence sağlamıyor. Evimizde yaptığımız karışımlarda aktif ve inaktif maddelerin tepkimelerini, karışımın yapısını, oluşan karışımın PH dengesi ve saklanma koşullarını etkili bir şekilde ölçmek pek de mümkün değil.

Göz At

Kendi güneş kremimizi kendimiz yapma fikri tüm atıksız yaşam aşıkları gibi bize de oldukça güzel bir fikir gibi gelse de sağlığımızı korumak için bu adıma temkinli yaklaşmakta fayda var gibi gözüküyor!

Hem cilt sağlığımızı hem de doğayı korumamız kesinlikle mümkün!
Sürdürülebilir Güneş Kremi Seçimi

Peki eczane ve güzellik marketlerde güneş kremi alışverişi yaparken daha sürdürülebilir seçimler yapmamız mümkün?

İşte bu soruya cevabımız evet!

Seçiminizi oksibenzon ve oksinoksat gibi deniz canlılığını tehdit eden kimyasallar içermeyen bir inorganik güneş kreminden yana kullanın. Fiziksel veya mineral güneş kremleri olarak da adlandırılan bu grup içeriklerindeki zink oksit ve titanyum dioksit ile UV ışınlarının deri ile temasına karşı etkin koruma sağlar.

Kozmetik atıklarınızın sayısını kontrol altında tutmak için ise hem vücut hem de yüz üzerinde kullanıma uygun bir koruyucu seçmenizde fayda var! Uzmanlar bu iki bölgede kullanılan farklı alternatiflerin birbirlerinde farklarının çoğunlukla dolduruldukları şişelerin büyüklüğü olduğunu belirtiyor, bu bağlamda kozmetik devlerinin pazarlama stratejilerinin kurbanı olmamak adına aldığınız ürünün içeriğini ve etkisini doğra değerlendirmekte fayda var!

Güneşte gereğinden fazla zaman geçirmediğiniz, seçimlerinizle doğaya saygılı davrandığınız güzel bir yaz dileriz…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön