Okuduğum
Gıda Saklama Kılavuzu: Taze Sebzeler

Gıda Saklama Kılavuzu: Taze Sebzeler

Gıdalar doğaları gereği, doğanın güçlerine (bakteri maya ve mantar) maruz kalarak bozulabilir. Gıda bozulmasına sebep olan bu güçler bazı durumlarda gıda kaynaklı hastalıklara, ölümlere sebep olabilir. Bu nedenle gıda kalitesini, besin içeriğini ve bakteri üremesini kontrol altında tutmak için yiyecekleri doğru bir şekilde depolamak büyük önem taşıyor. Ürünleri doğru depolayarak, yiyecekleri kontaminasyon, bozulma ve hasara karşı koruyabilir ve gıda kaynaklı sağlık problemlerinin önüne geçebiliriz.

Bunun yanı sıra yılda 870 milyon insanın yetersiz beslendiği ve milyonlarca insanın açlık nedeniyle hayatını kaybettiği dünyamızda bu duruma zıt bir şekilde gıda israfı gün geçtikçe ivme kazanıyor. Gıda zincirinin halkalarında ortaya çıkan kaybın ve israfın nedenlerinden biri yiyeceklerin nasıl saklanacağı ve etkin bir şekilde nasıl depolanacağı konusunda ki bilgi eksikliği. Yiyecekleri doğru bir şekilde saklamak için sadece yiyeceklerin nasıl saklanacağı değil, aynı zamanda ne kadar süre güvenli ve yüksek kalitede kalabileceklerini de bilmemiz gerekiyor.

Bir önceki yazımda birlikte markete gidip ürünlerin etiketlerini okumuştuk şimdi de eve geldiğimizde aldığımız ürünleri nasıl depolamamız ve saklamamız gerektiğini paylaşacağım ancak bundan önce size birkaç ufak önerilerim var:

 • Market alışverişi süresi boyunca bozulabilecek ürünleri market alışverişiniz tamamlamadan önce en son alın
 • Yiyecekleri makul miktarlarda satın alın
 • Eve gidince gıdaları hemen saklama koşullarına uygun biçimde saklayın
 • Menülerinizi ”buzdolabına ilk giren ilk çıkar” kuralına sadık kalarak düzenleyin
 • Dondurduğunuz gıdaların buzdolabınızda ne kadar süre kaldığını anlamak için üzerine mutlaka etiketleme yapın

Gıda Tazeliğini Korumak için Kullanılan Yöntemler

İnsanların bu doğrultuda yiyeceklerinin tazeliğini ve güvenliğini korumak için binlerce yıldır kullandıkları çeşitli yöntemler gün geçtikçe gelişiyor, sebzelerin saklama koşullarına geçmeden önce bu yöntemlerden en yaygın olanları kısaca inceleyelim;

Soğutma ve Dondurma Bakteriler ve maya genellikle 4 C – 60 C arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyürler. Sıcaklığı 4 C derecenin altına düşürmek bakterilerin metabolik ve üreme etkilerini yavaşlatır.

Paketleme – Konserve, çoğu zaman mikroorganizmanın büyümesi için gerekli oksijeni ortamdan çıkararak gıdaları korur. Oksijen yokluğunda gelişen organizmaların varlığından dolayı, konserveler genellikle asit veya tuz gibi mikrobiyal büyümeyi engelleyen ikincil yöntemlerle birleştirilir.

Tuzlama – Tuzlama, nemi gidererek ve mikrobiyal büyümeyi engelleyerek yiyecekleri korur. Yiyecekleri korumak için tek başına ihtiyaç duyulan tuz miktarı çok fazladır ve bu tüketilen gıdanın lezzetini bozabilir. Bu nedenle bu yöntem dehidrasyon veya asidik bir çözelti gibi başka yöntemlerle birlikte kullanılır. Örnek olarak zeytin ve turşuyu düşünebiliriz.

Gıdaların Saklanacağı Koşullar Nelerdır?

Kiler

 • Kilerde depo koşulları kuru, serin ve karanlık olmalıdır.
 • Yüksek sıcaklıklar bozulmayı hızlandıracağından kilerin ideal sıcaklığı 10 C ile 20 C arasında olmalıdır.
 • Ürünleri daima serin ortamda, fırın, su ısıtıcısı, bulaşık makinesi veya sıcak su borularından uzakta saklayın. Örneğin lavabonun altı patates veya soğan depolamak iyi bir yer değildir.
 • Kilerde yiyeceklerin bozulmasını önlemek için metal, cam veya çok kullanımlık plastik kaplarda saklayın.


Buzdolabı

 • Buzdolabının sıcaklığı 4 C veya altında tutulmalıdır
 • Kolay bozulabilen yapıya sahip gıdaları buzdolabının en soğuk bölümlerinde saklayın
 • soğuk havanın serbestçe her yere yayılması için buzdolabını çok doldurmayın, bu içerisindeki havanın ısınmasına sebep olur
 • Çürümüş gıdalar diğer besinlerin bozulmasına sebep olur bakteriyel büyümeyi durdurmak için buzdolabını düzenli olarak temizleyin (buzdolabı sıcaklığı bu durumu engellemez sadece bakterilerin üremesini yavaşlatır)
 • Dondurucu sıcaklığını -18 C de tutun. Gıdanın bu sıcaklığın üzerinde saklanması kalitesinin düşmesine sebep olur
 • Dondurucu bakterilerin büyümesini durdurur, öldürmez. Bu sebeple çözünen gıdalar güvensiz hale gelebilir. Dondurucudan çıkardığımız bir gıdayı buzdolabının alt tarafında eritmeliyiz
 • Kısmen çözünmüş yiyecekler üzerinde hala buz kristalleri olduğu sürece yeniden doldurulabilir ancak bu işlem gıda kalitesini düşürebilir.
 • Güveç, çorba vb gibi kombinasyon yemekleri tekrar dondurmayın.
 • Gıdaların paketlerinin hava geçirmez olduğundan emin olun

Taze Meyve ve Sebzelerin Saklanması

Market alışverişimize geri dönelim ve çoğu markette olduğu gibi karşımıza ilk olarak çıkan meyve ve sebze reyonu alışverişimizi tamamladıysak onları nasıl saklamamız gerektiğini inceleyelim;


Taze meyve ve sebzelerin depolanma ömrü tipine, çeşitliliğe ve hasat öncesi koşullara göre değişir. Bazı sebze ve meyvelerin buzdolabında saklanması gerekirken diğerlerinin buzdolabına yerleştirilmeden önce olgunlaşması veya oda sıcaklığında kuru ve serin bir yerlerde saklanmaları gerekir.

Yeşil yapraklı sebzeler durulanıp iyice kurutulduktan sonra bir havluya sarılıarak ağzı kapalı bir kap veya kapalı bir torbada soğutulduğunda uzun süre tazeliklerini korurlar.

Sarımsak, soğan, patates, tatlı patates buzdolabı dışında kiler gibi serin karanlık ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Havuç, pancar, turp gibi kök sebzeler ise buzdolabında saklanmalıdır.

Karnabahar ve brokoli etilen gazına karşı hassas olduklarından diğer sebze ve meyvelerden uzak ayrı buzdolabı çekmecelerinde saklanmalıdır

Taze mısır kabukları soyulmadan buzdolabında saklanmalıdır

Salatalıkları oda sıcaklığında saklayın. Buzdolabından çıkarıldıktan hemen sonra tüketilecekse 1 ila 3 gün buzdolabında saklanabilir.

Yeşil fasulye ve türevleri buzdolabında saklanmalı.

Mantarları buzdolabında yıkanmamış halde saklayın. Nem mantarların çürümesine sebep olur.

Göz At
Vegan burger

Elmalar yoğun bir şekilde etilen gazı üretirler, bu nedenle diğer gıdalardan uzak saklanmalıdırlar. Tezgahta bir haftaya kadar, buzdolabında bir haftadan daha fazla saklanabilirler.

Avokadolar tezgahın üzerinde olgunlaştıktan sonra tüketilene kadar buzdolabında saklanmalıdır.

Yeşil muzların buzdolabı dışında olgunlaşması gerekmektedir.

Bu meyveler oldukça hassastır, kuru ve kapalı kaplarda saklanmalıdır. Buzdolabına yerleştirilmeden önce değil tüketilmeden hemen önce yıkanmalıdır.

Turunçgillerin raf ömürlerini buzdolabı çekmecesinde bir ağ torbada saklayarak uzatabiliriz.

Bütün karpuz buzdolabında bir haftaya kadar, oda sıcaklığında ise 2 haftaya kadar saklanabilir. Kesilmiş karpuz sarılıp soğutulmalı ve 3-5 gün içerisinde tüketilmelidir. (Kesilmiş karpuzu dondurabilirsiniz fakat çözüldüğünde dokusu daha yumuşak olur) 

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön