Okuduğum
Eski Mumları 5 Adımda Geri Dönüştür

Eski Mumları 5 Adımda Geri Dönüştür

Geri Dönüştürülmüş Mum

Soğuk ve karanlık kış günlerinde mekanlarımızı mumların sıcak ve yumuşak ışığı ile aydınlatmayı çok sevdiğimiz kesin! Peki eriyen mumları çöpe atmadan önce tekrar değerlendirmek mümkün mü? Cevabımız her zamanki gibi evet!

Erimiş mumlarınızı tekrar kullanmak için tek ihtiyacınız olan mum fitilleri ve boş kavanozlar… Geri dönüştürülmüş mumlarınızı sevdiklerinize hediye edebilir veya evinizde tekrar tekrar kullanabilirsiniz!

Geri Dönüştürülmüş Mum Yapımı

Yarım kalan, fitili biten veya cam eşyaların dibinde kalan mumları ne yapacağınızı bilmiyor ama yine de çöpe atmaya kıyamıyorsanız yalnız değilsiniz; hadi hep beraber onları 5 adımda nasıl geri dönüştürebileceğimize göz atalım.

Mumun renk ve kokusunun kalitesini korumak için geri dönüştüreceğiniz kullanılmış mumları renk, koku ve ham maddelerine göre düzenleyin.
Biz kokusuz mumları renklerini karıştırarak kullandık ancak parlak renkler elde etmek istiyorsanız mumları renklerine göre ayırmanızı tavsiye ederiz.

Eski Mumları Düzenle ve Sakla

Kullanılmış mumları renk, koku ve üretildikleri malzemelere göre düzenleyin; balmumu, soya parafini, Hindistan cevizi parafini ve sentetik parafinlerin kimyasal bileşenleri farklılık gösterebilir dolayısıyla uzmanlar bu malzemelerin karıştırılmasını önermiyorlar. Kavanoz veya cam kaplarda kalan mumları kaşık yardımı ile çıkarmaya çalışabilirsiniz; bu tip mumları birkaç dakika buzlukta bekletin, soğuk havanın etkisi ile hacimleri küçülecek ve kaplarından daha kolay çıkacaklar.

Bu işlemi yaparken bıçak gibi sivri veya kesici aletler kullanmamanızı öneririz; bu tip aletler mumların içinde bulunduğu cam veya seramik objelere zarar vererek tekrar kullanılmalarını sakıncalı hale getirebilir.

Mum parçalarını homojen bir şekilde eritmek için küçük parçalara ayırın.
Eski mumları benmari yöntemi ile eritmeden önce küçük parçalara ayırın ve eğer mümkünse farklı renk ve kokuları ayrı tutun.

Mum Parçalarını Hazırla

Biriktirdiğiniz mumları fazla kesici olmayan bir bıçak yardımıyla küçük parçalara ayırın. Parçaladığınız mumları eğer hemen geri dönüştürmeyi planlamıyorsanız veya yeterli malzemeniz yoksa ağzı kapalı bir kap veya  tekrar kullanılabilir keselerde saklayabilirsiniz.

Mum parçalarını benmari yöntemi ile tamamen homojen bir hal alıncaya kadar eritin.
Tüm mum parçaları tamamen eriyinceye kadar bekleyin.

Erit

Renk, koku ve ham maddelerine göre düzenlediğiniz mum parçalarını yiyecek pişirmek için kullanmadığınız bir tencereye yerleştirin ve benmari usulü eritin. Mum yapımında kullanılan balmumu ve parafinlerin erime dereceleri 37-62 derece arasında değişiklik gösterebilir. Kullanılmış mumları eritirken büyük parçaların homojen bir şekilde erimesi için karıştırabilirsiniz. Mum karışımı tamamen erittikten sonra eğer isterseniz içerisine esansiyel yağlar ekleyebilirsiniz, halihazırda kokulu mumlara esansiyel yağlar eklemenizi tavsiye etmiyoruz.

Mumunuzu dökeceğiniz kabın temiz ve kuru olduğuna emin olun.
Mumunuzu dökmek için kullanacağınız kapların temiz ve kuru olmasına özen gösterin.

Mum Kaplarını Hazırla

Mumları dökeceğiniz kapları hazırlayın. Bu işlem için evinizdeki kullanılmış cam kavanozları, bardakları ve hatta seramik fincanları kullanabilirsiniz. Kaplarınızın temiz ve kuru olduğuna emin olun. Mumlarınızın düzgün yanması için fitillerin kabın tam merkezinde olması oldukça önemli, bunu başarabilmek için kabınızın boyundan birkaç santimetre daha uzun kestiğiniz fitili bir fitil tutacağı ile kabın merkezine yerleştirin.

Göz At
bal kabağı

Biz evimizde fitil tutacağı olmadığı için fitili erimiş mum yardımı ile merkeze tutturduk; araştırmalarımızda bu yöntemin sakıncalı olacağına dair bir veriye rastlamamakla beraber fitil tutacağı edinmeniz mumunuzun daha düzgün yanmasını sağlayabilir. (Bu konu ile ilgili bilginiz var ise yorumlarda bizimle paylaşarak içeriğimizi düzenlememize yardımcı olabilirsiniz!) Fitilin üst taraftaki ucunu bir mandal yardımı ile veya kurşun kaleme bağlayarak sabitleyin ve fitilin dik durmasını sağlayın. Biz bu işlem için evde kullanmadığımız chopstick’leri değerlendirdik.

Erimiş mumu kaba dökerken süzgeç yardımı ile süzmenizi öneririz.
Erimiş mumları kaba dökerken süzgeç kullanmanız mumun içinde kalan eski fitil ve benzeri maddeleri ayırmanızı ve geri dönüştürülmüş mumunuzun daha temiz olmasını sağlayacaktır.

Mumunu Dök

Benmari yöntemini kullanarak erittiğiniz kullanılmış mumları bir süzgeç yardımı ile süzerek yavaşça hazırladığınız kaba boşaltın. Erimiş mum sıcak olduğundan bu noktada sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Mum soğudukça hacmi küçüleceğinden yüzeyinde çukurlaşmalar veya eşitsizlikler olabilir, bu eşitsizlikleri gidermek için üstüne ilavelerde bulunabilirsiniz. Mumunuzu düz bir yüzeyin üzerinde oda sıcaklığında dondurmanızı öneririz.

Kabınızdaki mum miktarı 1 cm’nin altına indiğinde kullanmayı bırakmanızı öneriliyor.

Mumunu Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisin?

Kavanoz veya benzeri bir kaba döktüğünüz mumu mutlaka gözetim altında yakın ve içerisindeki mum 1 cm’nin altına indiğinde kaba zarar verecek ısınmaları engellemek için kullanmayı bırakın. Bu noktada dilerseniz kalan mumu saklayıp ileride tekrar geri dönüşüm için kullanabilirsiniz.

Soya parafini ve bal mumu gibi doğal malzemelerden saklama kumaşı yapımı için bu link’e tıklayabilirsiniz.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön