Okuduğum
Expo 2020 Dubai’de Sürdürülebilir Mimari

Expo 2020 Dubai’de Sürdürülebilir Mimari

Expo Dubai

EXPO’lar, insanlığın karşılaştığı temel sorunlara seçilen bir tema içerisinde birleştirici ve kapsayıcı aktivitelerle çözüm arayan küresel etkinliklerdir. Küresel çapta gerçekleşen EXPO’lar, uzun senelerdir mimarlara ve mucitlere kendi gelecek vizyonlarını paylaşabilmek için alan sunuyor.

Normal şartlarda geçen sene gerçekleşecek olan Expo 2020 Dubai, pandemi sebebiyle yaşanan bir gecikme sonrasında 1 Ekim 2021 tarihinde kapılarını açtı ve 31 Mart 2022’ye kadar sürecek. Expo 2020 Dubai’nin ana teması ise “Zihinleri birleştirerek geleceği yaratmak.”

Bu seneki sergide sürdürülebilirliğe özel bir vurgu var. Son zamanlarda dünya genelinde yaşanan seller, yangınlar, sıcaklık dalgaları ve kuraklıkların ışığında sanıyoruz daha yerinde bir karar olamazdı!

Sürdürülebilirlik kavramını her yerde görmeye, hayatımızın geneline dahil etmeye artık mecburuz.

The Morocco Pavilion | Fas Pavilyonu

Gösterimde sergilenen The Morocco PavilionFas Pavilyonu– sürdürülebilir mimariye adeta ışık tutuyor. Tarik Oualalou tarafından tasarlanan eser, Fas’ın köylerinde kullanılan eski bir tekniği modernize ederek gün yüzüne çıkarmış. Günümüzde sıkça tercih edilen ve yoğun karbon üretimine sebep olan çelik ve betona bir alternatif olarak yapıda sıkıştırılmış toprak kullanılmış. Ayrıca binanın inşasında kullanılan tüm malzemeler bölgeye beş kilometre uzaklıktaki alandan tedarik edilerek yerelliğe vurgu yapılmış.

Oualalou’ya göre yapı, bu teknoloji kullanılarak inşa edilen şu ana kadarki en yüksek yapı. Neredeyse 33 metre yüksekliğe sahip olan tasarım, tam 22 toprak evin üst üste konulmasından oluşuyor. Yapıda ayrıca evleri birbirine bağlayan bir de cadde bulunuyor.

Yapmak istediğimiz, bu kültürel mirası yerellikten alıp daha endüstriyel bir boyuta çıkarmak.

Tarik Oualalou

Yapının dışı kadar içi de oldukça ilgi çekici! Geleneksel Fas mimarisinde olduğu gibi içerideki düzen bir avlunun etrafına kurulmuş. Binanın kalın duvarları ise iç mekanların sıcaklığını 15 derecede tutmak üzere tasarlanmış. Dubai’deki hava sıcaklıklarını düşünecek olursak bu nokta büyük bir önem taşıyor. Bu yaklaşım sayesinde ev içlerinde klima kullanımına duyulan ihtiyaç oldukça azalacak gibi gözüküyor.

Göz At
Deniz çayırları plastik ile savaşta önemli bir silah olabilir mi?

Fotoğraf | Boegly + Grazia

Üstelik bu çevre dostu bine sadece sergilenmek için de inşa edilmemiş. Beş ay sonra EXPO sona erdiğine bu yapı gerçek bir konut hâline gelecek ve insanlar için bir yaşam alanı olacak.

Yarattığımız birlik hissi böylece daha uzun sürecek.

Tarik Oualalou

Artan popülasyonla beraber her gün etrafımıza daha fazla bina dikilir oldu ve şehirler ne yazık ki beton yığınları hâline geldi. Pencereden dışarıya şöyle bir göz atmak bile, artık mimaride doğaya uyumlu tercihlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu açıkça ortaya koymaya yetiyor.

Günümüz mimarisini bize sorgulatan, geçmişten öğreneceğimiz çok şey olduğunu ve en önemlisi sürdürülebilir mimarinin nasıl olabileceğini bize gösteren Oulalou’ya kalpten teşekkür ediyoruz. Her şeyin daha sürdürülebilir hâli olabileceği gibi mimaride de daha sürdürülebilir bir gelecek mümkün!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön