Okuduğum
4 Adımda Gardırop Düzenleme

4 Adımda Gardırop Düzenleme

Gardırop düzenleme

Bilinçli bir gardıroba sahip olmanın en önemli gerekliliklerinden biri yeni bir şeyler satın almaya ara verip mevcut dolabımızı anlamak, analiz etmek, düzenlemek, kurtarıcı bazı parçalar eklemek, gerekirse sadeleştirmek. Hazır hala evlerimizdeyken dolabımızla biraz zaman geçirmekten daha keyifli ne olabilir diyerek şimdiye kadar denediğim ve işe yaradığını düşündüğüm dolap düzenleme adımlarını sizler için derledim. Eminim, bu adımları takip ettikten sonra dolabınızla çok daha barışık hale gelecek ve daha az alışverişe ihtiyaç duyacaksınız.

Unutmayın, dolabınıza bir şey ekleyemeyeceğiniz zaman değil, bir şey çıkaramayacağınız zaman mükemmel dolaba ulaşmışsınız demektir.

O zaman hadi kendinize sıcak bir fincan çay alın ve gardırop düzenleme önerilerime göz atın!

Dolabını analiz et

Öncelikle sahip olduğumuz tüm giysileri hatırlamamız gerekiyor, bunun için ilk olarak dolabımızdaki tüm kıyafetleri yerlerinden çıkarmamız gerekecek. Bu size korkutucu görünmesin çünkü emin olun bunu yaptıktan sonraki rahatlama hissi hepsine değiyor.

En dip köşede saklanan bluzlarınız da dahil her parçayı çıkarın, ve tek tek, hakkını vererek her bir parçayı aşağıdaki açılardan değerlendirin:

 • Elinize aldığınız parça size mutluluk veriyor mu, onu giydiğinizi düşünmek sizde mutluluk hissi yaratıyor mu?
 • Sıklıkla giydiğiniz bir parça mı? Öyle ise onu diğerlerinden ayıran ne: modeli, kumaş tipi, rengi, bakımının kolay olup olmaması, ütü gerektirip gerektirmemesi gibi detaylar ne tür parçalar sevdiğinizi ve stilinizi anlamak konusunda size yardımcı olacak.
 • Son 2 yıldır giymediğiniz bir parça mı? Neden giymediniz, renginden/tarzından dolayı mı, bedeni mi artık uymuyor?
 • Sizi yansıtıyor mu, olduğunuz kişiyi en doğru haliyle anlatıyor mu, değerlerinize uygun mu?
 • Vücut tipinize uygun mu, vücudunuzun en sevdiğiniz özelliklerini vurguluyor ve giydiğinizde iyi hissetmenizi sağlıyor mu?
 • Günlük aktiviteleriniz ve yaşadığınız iklim ile uyuşuyor mu? Parçalarımız her ne kadar bize mutluluk veriyor da olsa giyemiyorsak dolabımızda eskimelerinin bir anlamı yok 🙂
 • Rengi cilt alt tonunuza uygun mu? Sıcak cilt alt tonunuz varsa sıcak renkler – toprak tonları, sarı, kırmızı, turuncu gibi-, soğuk cilt alt tonunuz varsa soğuk renkler -mavi tonları, pembe gibi- size daha çok yakışıyor olabilir, ve farketmeden dolabınızda cilt tonunuza uygun olmayan renklere eliniz gitmiyor olabilir.

Bu sorulara hayır cevabını verdiğiniz parçaları bir kenara ayırın. Merak etmeyin, bu parçaları dolabınızda eskimeye bırakmak yerine çok daha faydalı şekillerde değerlendirmenin yolları var, yazının devamında onlardan da bahsediyor olacağım.

Bahar ve yaz aylarında gereksiz alışveriş yapmamak için gardırop düzenleme Buse'nin gardırop düzenleme önerilerine göz atın!
Kurtarıcı parçaları belirle

Stilimiz ne olursa olsun, her stile uygun belli başlı kurtarıcı “basic” parçalar var. Bunlar olmadan kombin yapmamız oldukça zorlaşıyor ve çok giysimiz olmasına rağmen o gerekli parça olmayınca giysilerimiz dolapta giyilmeden beklemeye devam ediyor.

Benim kendi stilime ve hayat tarzıma uygun olarak belirlediğim kurtarıcı parçalar aşağıdaki gibi, siz de kendi tarzınıza uyarlayarak kendi kurtarıcı parçalarınızı belirleyebilirsiniz:

 • Orta koyulukta, elastik içermeyen bir jean
 • Siyah kemer
 • Beyaz ve siyah t-shirt
 • Beyaz gömlek
 • Siyah blazer
 • Siyah elbise
 • Bisiklet yaka siyah/beyaz triko (bu parça özellikle kat kat giyinmek için anahtar bir parça, yazlık giysilerimizi bile kışın giyebilmemizi sağlıyor)

Kendi kurtarıcı parçalarınızı belirledikten sonra eksik olanları almak içinse önerim sürdürülebilir politikaları olan lokal markalar.

Giymediklerini elden çıkar

Dolabımızda neyimiz var neyimiz yok analiz ettik, sevdiğimiz parçaları, kurtarıcı parçalarımızı ve eksiklerimizi belirledik. Şimdi sıra geldi kullanmamaya karar verdiklerimizi elden çıkarmaya! Bunun için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz.

Göz At

 • Başka şekilde kullanılabilir / başka bir şeye dönüştürülebilir misiniz? Yaratıcılığınızı biraz zorlayarak her parçayı değerlendirin, belki de kullanmadığınız bir kotu çantaya, ya da bir hırkayı atkıya çevirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Başka şekilde kullanamayacağınıza karar verdiyseniz giysinin durumunu değerlendirin; yeni ve hala giyilebilir durumda mı, kondisyonu ne gibi… Eğer hala yeni durumdaysa ve değerli bir parça / vintage ise 2.el olarak satmayı değerlendirebilir, bir arkadaşımıza/ailemizden birine hediye edebilir, veya bizden çok daha fazla ihtiyacı olanlara bağış yapabilirsiniz.
 • Eğer parça giyilemeyecek durumdaysa geri dönüşüme uygun olanları giysi geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz.
Dolabını düzenle

Dolabımızdaki tüm giysileri çıkardık, tabi bu gidişin bir de dönüşü var!

Dolap düzeni bilinçli bir gardıroba sahip olmak için en önemli şeylerden biri, çünkü dolabımız yeterince düzenli ve aradığımızı hemen bulabildiğimiz durumda olmadığında giyecek bir şeyimiz olmadığı yanılgısına kapılıp gereksiz yere alışveriş yapma riskimiz var. En önemli şey tüm giysilerimizi “görebilmek” ki böylece sahip olduğumuz parçalara hakim olup aralarından kolayca seçim yapabilelim.

Şimdi bunu başarmak için izleyebileceğiniz iki farklı yöntemden bahsedeceğim…

Giysilerinizi renklere göre ya da ürün tipine göre kategorize etmek. Benim uyguladığım yöntem renklere göre kategorize etmek, çünkü renk uyumu benim için oldukça önemli. Bir kombin yapacağımda kafamda ilk olarak o gün hangi renkleri taşımak istediğime karar veriyorum, sonra parçaları belirliyorum. Bu yüzden benim işime en çok renklere göre organize etmek yarıyor. Fakat siz önce parçaya karar veriyor, sonra rengi seçiyorsanız parça tipine göre de organize edebilirsiniz: örneğin gömlekleri bir araya, kazakları bir araya, t-shirtleri bir araya toplayarak düzenleyebilirsiniz.

Giysilerimizi katlamak yerine mümkün olduğunca askıya asmak hem daha görünür olmalarını sağlayacak, hem de kırışmasını önleyecektir. Eğer bir Marie Kondo fanıysanız “Marie Kondo” katlama yöntemlerinden de faydalanabilirsiniz! 🙂

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön