Okuduğum
Güneş Sonrası Cilt Bakımı

Güneş Sonrası Cilt Bakımı

after sun

Yaz aylarının gelişiyle deniz, kum derken cildimizin güneş ışınlarına maruz kalma yoğunluğu oldukça arttı. Sadece tatil yörelerinde değil şehir hayatının yoğun temposunda da fark etmeden güneşle fazlasıyla temas kuruyoruz. Nerede olursak olalım cildimiz güneş ışınlarından bir şekilde etkileniyor. Kısacası güneşten korunma sadece tatile ait bir kalıp değil!

Güneş ışınlarının cildimizde D vitamini üretimini desteklemesi nedeniyle bir gereksinim olduğunu pek çoğumuz biliyoruz. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi güneş ışığının da cilt sağlığı açısında ciddi sorunlara yola açabileceğini aklımızdan çıkarmamakta fayda var.

Dışarı çıkarken güneşe karşı tüm önlemlerimizi aldık; koruyucu kremimizi sürdük, gözlüğümüzü ve şapkamızı taktık ve uzun süre güneşin altında kalmamaya özen göstermeye kararlıyız…

Peki ya sonra? Güneş sonrası bakımınıza ekleyebileceğinizi düşündüğümüz 4 doğal adımı sizin için derledik.

Aloe Vera
Aloe Vera

Mısırlıların bir zamanlar ölümsüzlük bitkisi diye adlandırdıkları aloe veraya bir göz atalım. Kuşkusuz bu mucize bitkinin cildi onarma ve iyileştirme özelliklerinin bulunduğunu biliyorsunuz. Peki bu süreç nasıl gerçekleşiyor?

Aloe veranın içeriğinde bulunan gluccomannann ve gibberellin – bir büyüme hormonu- büyüme reseptörleriyle bağlantıya geçerek oradaki aktivasyonunu tetikliyor ve kolajen sentezini arttırarak cildi onarma sürecindeki rolünü yerine getirmiş oluyor. Bunun yanı sıra aloe vera içeriğindeki yüksek su oranı güçlü bir nemlendirme sağlayarak ciltteki olası kurulukların önüne geçiyor.

Bitkinin güneş yanıklarındaki etkisini gözlemleyebilmek için yürütülen bir araştırmada yanık tedavisinde aloe vera ve 1% silver sulfadiazine kreminin etkileri karşılaştırılmış. Sonuçlar aloe veranın daha hızlı bir iyileştirme ve ağrı azaltma etkisi olduğunu göstermiş.

Yapılan bir başka araştırmada ise güneş kremi içeriğinde aloe veranın etkisini ölçülmüş. Sonuçlar aloe vera jelinin kremin SPF değerini arttırmada etkili olduğunu göstermiş.

Bu bilgiler ışığında güneş sonrası rutininize aloe vera jelini eklemeyi bir düşünün deriz. Bunu yaparken kullandığınız aloe vera jelinin içeriğinin saf olmasına dikkat edin!

C Vitamini

C vitamin aslında cildimizin yapısında doğal olarak bulunur ve güneş ışınlarının sebep olduğu zararları biyokimyasal bir süreç ile onarmaya yardımcı olur.

Güneşe maruz kalmak vücutta reaktif oksijen türlerinin oluşmasını tetikler. Bu radikaller vücutta bir takım etkileşimlere girerek hücrelere zarar verebilirler. İşte tam bu noktada antioksidanlara ihtiyacımız var! Antioksidanlar bu etkileşimleri nötralize ederler. Böylelikle güneşin hücrelerde yaratacağı yıpranmaya karşı korunmuş oluruz.

Ne yazık ki güneş ışınlarıyla temasımız cildimizdeki C vitamin stoklarının azalmasına sebep oluyor. Havaların ısındığı mevsimlerde C vitamini içerikli ürünler kullanmak bize bu dengeyi korumamız konusunda yardımcı olabilir.

Evde C vitaminli bir bakım rutini oluşturmak isterseniz Portakal Kabuklarından C Vitaminli Cilt Serumu yapımı adlı yazımıza bir göz atın derim!

Salatalık

Hepimizin mutfağında yaz kış bulunan salatalığın bir de cildimizdeki etkilerine göz atmaya ne dersiniz?

Nem| İçeriğinde yaklaşık %95 oranında su bulunması ve polisakkarit -iyi bir su bağlayıcısı- içermesi salatalığın zengin bir nem kaynağı olmasını sağlıyor. Cilde sürüldüğünde jelimsi bir doku haline gelebilen yapısı sayesinde nemi içeride hapsedebiliyor.

Antioksidan Etki| İçeriğinde bulunan C vitamini, beta karoten, ve kafeik asit sayesinde salatalık güçlü bir antioksidan!

Güneş Sonrası İyileştirici Etki| Güneş ışınlarının yıkıcı etkileri ile savaşmada aloe vera popülerlikte ilk sırada olsa da salatalığın da aslında bir o kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Göz At
nuxe

Yaz cildinizi yıpratıp kuruttuysa yeni bir krem ya da tonik almak yerine önce buzdolabınıza bir bakabilirsiniz. Bakımınızı evde kolayca hazırlayabileceğiniz maske veya tonik tarifleriyle desteklemek şahane olacaktır!

Dermatolog Dr Cynthia Bailey‘nin önerdiği tek malzemeli bu tarifi uygulayabiliniz! Salatalıkları soğutun ve mutfak robotundan geçirin. Jelimsi karışımı güneş sonrası bakımınızda kullanabilirsiniz.

İşte salatalığın yatıştırıcı ve iyileştirici gücünden yararlanmak bu kadar kolay!

Yeşil Çay

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi, diyet yapanların bir numaralı arkadaşı olan yeşil çay cilt bakımında da mucizeler yaratıyor!

Yeşil çayın içinde bulunan bileşenler antioksidan, antienflamatuvar ve antikarsinojenik özellikler taşıyor. Yapılan araştırmalar bilhassa güneşten gelen UV ışınlarının karsinojen olduğunu ortaya koyarken bu ışınlara maruz kalmanın bazı cilt problemleri hatta cilt kanserlerini tetikleyebileceği biliniyor.

Yeşil çayın cilt üstündeki etkisi gözlemlendiğinde güneşin yarattığı UVB kaynaklı enflamatuvar etkileri engellediği ve oksidatif stresin olumsuz etkilerini azalttığı görülmüş. Yeşil çayın doğasında bulunan etkin maddeler cilt yüzeyinde bir bariyer oluşturarak vücudumuzu korumaya geçiyor dolayısıyla yeşil çay güneşin zararlı etkilerini azaltmada kullanılabilecek bir diğer doğal yöntem. Ciltte topikal kullanımda UV ışınlarına karşı koruyucu etkisi bulunan  bu malzemeyi güneş sonrası bakımı için kullanma fikri sizce de çok çekici değil mi?

Peki yeşil çayı cildimize nasıl uygulayabiliriz? Yeşil çayla evde kendiniz yapabileceğiniz bu kolay yüz spreyi tarifine bir şans vermeye ne dersiniz?

  • 1 poşet yeşil çay
  • 1 sprey şişesi
  • Suyumuzu kaynatalım ve çayımızı demleyelim. 4-5 dk demlendikten sonra çayı soğumaya buzdolabına bırakalım. Soğuduktan sonra çayı sprey şişemize dolduralım. Yüz mistimiz hazır!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön