Okuduğum
Doğa Dostu Seyahatinizi Beraber Planlayalım

Doğa Dostu Seyahatinizi Beraber Planlayalım

Evlerimizde geçirdiğimiz uzun bir bahar döneminin ardından kuşkusuz hepimiz yaz seyahatlerini ve yeni yerler keşfetmeyi iple çekiyoruz. Hepimizin evlerde olduğu bu günlerin ardından seyahat etmeyi, yeni yerleri keşfetmeyi iple çekiyoruz. Bu yaz gelecek seyahatlerimizde eski alışkanlıklarımızın çoğuna veda ederek,sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi yeni alışkanlıklar edineceğiz. Yeni normallerimize uyum sağlarken bu dönemi fırsata çevirerek seyahatlerimizi küçük değişikliklerle doğa dostu deneyimlere dönüştürebiliriz. Gelin, geçmiş seyahat alışkanlıklarımızı biraz sorgulayalım ve onları bilinçli seçimlerle değiştirelim. . Doğa dostu, hijyenik ve atıksız bir tatil için uyguladığımız ipuçlarını sizler için derledik! 

E-Bilet 

Otobüs veya uçak biletlerinizi telefonunuzdaki bir uygulamaya indirebilir veya size e-mail yoluyla gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Kâğıt israfını önlemek için biniş kartınızı yazdırmak yerine bu yolu seçerek atıksız seyahat listenize ilk tiki atın!

Yolculuğunuzun çevreye etkilerini azaltmak için karbon telafisi yöntemini kullanabilirsiniz. www.karbonsuzucus.com’u ziyaret ederek uçak yolculuğunuzun neden olduğu karbon salınımını ve telafisi için kaç fidan dikmeniz gerektiğini öğrenebilir, TEMA veya Ege Orman Vakfı gibi bir sivil toplum örgütü aracılığı ile fidanlarınızı dikerek yolculuğunuzun doğa üzerindeki etkilerini azaltabilirsiniz! (TEMA resmi sitesinde fidan dikimi için bağış linkine tıklayarak bu işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz, üstelik 1 fidan sadece 12 TL!)

Covid-19 Önlemleri

Koronavirüs günlerinde steril olmaya dikkat ediyor ve seyahat ederken de maskelerimizi kullanmayı ihmal etmiyoruz. Son zamanlarda yolcu güvenliğini sağlamak adına bazı  havayolu şirketlerinin yolculara tek kullanımlık plastik paketler içerisinde ücretsiz maske ve dezenfektan sağladıklarını gördük. Her ne kadar bu iyi niyetli bir girişim olsa dak bu paketler açıldıktan sonra  atık haline geliyor. Bu tip atıkların önüne geçmek için kendi maskenizi ve dezenfektan el spreyinizi yanınızda götürebilirsiniz.

Etkili ve Hafif Valiz Hazırlama

Uçakların karbondioksit salınımının uçağın ağırlığı ile doğru orantılı bir şekilde arttığını biliyoruz Her ne kadar ağırlığın çoğunluğu uçağın altyapısından kaynaklansa da az sayıda ve hafif valizler taşıyarak karbon salınımının daha da artmasını engelleyebilirsiniz.. Gerçekten ihtiyacınız olan her şeyi tek bir valizde toplamayı kendinize hedef haline getirebilirsiniz! Bunu başarmanıza yardımcı olacak birkaç ipucunu aşağıda görebilirsiniz:

  • Kıyafetlerinizi daha nötr renklerden seçebilirsiniz. Siyah, beyaz, gri ve bej tonları kıyafetlerinizle uyumlu olacaktır. Böylece bir tek Jean ile birden fazla üst giyimini kombinleyebilirsiniz. 
  • Günlük olarak giymediğiniz hiçbir giysiyi yanınıza almayın. Gün içerisinde giymiyorsanız tatilde de büyük ihtimalle giymeyeceksiniz. (Bikini ve mayolarımız hariç!)
  • Valizinizde fazla yer kaplayacağını düşündüğünüz giysiyi yolculuk esnasında giymeyi tercih edin. 
  • Seyahat boyu ürünlere hayır deyin ve kendi taşınabilir ürünlerinizi yanınıza almaya özen gösterin. 

Yiyecek ve İçecek Gereçleri

Seyahatlerinizde dört büyük plastik atığı olan şişeler, tek kullanımlık bardaklar, plastik çatal-kaşıklar ve pipetlere alternatiflerinizin yanınızda olması sürdürülebilir seyahat için büyük bir adım olacaktır. Bunun için yanınıza sıcak içecekler ve soğuk içecekler için taşınabilir termoslar, bambu veya metalden yapılmış çatal-kaşıklar ve pipetler alabilirsiniz. Gezinizde ziyaret ettiğiniz restoranlarda suyunuzun veya sıcak içeceklerinizin su mataralarınıza konulmasını isteyebilirsiniz.

Yaz tatillerinin favori tatlısı dondurmanın sebep olduğu plastik kirliliğine değinmeden geçemeyeceğiz. Son yıllarda ülkemizde birçok artizanal dondurmacı açılarak yaz tatillerinin vazgeçilmez destinasyonlarına yerleşti. Bu hem ekonomimiz hem de yerel üretimin artışı açısından son derece sevindirici olsa da dondurma alırken oluşturduğumuz atıklar çevremiz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bir daha ki dondurma alışverişinizde dondurmanızı plastik kaşık ile kapta tercih etmek yerine külahta alarak bu tek kullanımlık plastiklerin doğaya karışmasına engel olabilirsiniz! Karbonhidrat alımı sizi endişelendiriyorsa ( ki dondurma yiyorsanız bizce dondurma külahının da tadını çıkarmalısınız) külahınızı yemeyip kompost kutunuza atabilirsiniz! Son olarak müşterilere dondurma tattırmak için servis elemanları tarafından dağıtılanplastik kaşıklara değinerek sonraki başlığa geçelim, tüm dondurmaları bir günde tatmak yerine birkaç gün arayla farklı tatlar deneyerek kendinize sürprizler yapmak sizce de çok daha keyifli değil mi?

Pamuk Mendiller

Gittiğimiz mekanlarda ıslak mendil veya tek kullanımlık peçeteleri kullanmak zorundaymışız gibi bir algımız olsa da aslında eşit parçalarda keseceğiniz pamuk mendiller ile bu sorunu çözmek mümkün. Bu hem tek kullanımlık ürünleri reddetmenize hem de kimyasallardan uzak durmanızı sağlayacaktır, eski bir pamuklu tişörtü keserek kolayca mendil haline getirebilirsiniz!

Atıksız Alışveriş

Seyahatlerimizde alışveriş yapmayı, yöresel yiyecekleri ve eşyaları satın almayı seviyoruz ancak alışveriş yaparken plastik poşetlerin geri dönüştürülemeyen bir ürün olduğunu hatırlayarak  tekrar tekrar kullanabileceğimiz katlanabilir bez çantaları yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca sevdiklerimize aldığınız hediyelerinizi hediye paketine konulmasını reddedip, Furoshiki yöntemi ile paketleyebilirsiniz

Kirli Çamaşır Torbaları

Kirli çamaşırları taşımak için plastik poşetlere ihtiyacımız yok, bu poşetlerin koku önleyici özellikleri üretimlerinde kullanılan kimyasallar sayesinde oluşturuluyor. Bu kimyasallar kuşkusuz bedenlerimize ve doğaya zarar vermekte. Bu sebeple bez bir torba veya mini bezleri kullanarak hazırlayabileceğiniz mini bohçalar ile kirli çamaşırlarınızı ayırabilirsiniz. Su geçirmeyen kumaşlar bu bohçaları hazırlamak için iyi bir seçim olabilir. 

Göz At
seyahat

Kişisel Bakım ve Temizlik Ürünleri

Seyahat ettiğimizde eğer otellerde kalıyor isek plastik şişeler içerisinde bizlere sunulan şampuan, duş jeli gibi ürünleri kullanmak yerine kendi cam kavanozlarımızda götüreceğimiz bakım ürünleri veya bar şampuan ve sabunları kullanarak atıksız ve güvenilir bir kişisel bakım rutini oluşturabiliriz. Bunun yanı sıra tek kullanımlık pamuklar yerine çok kullanımlık pamuk pedlerinizi de yanınıza almayı unutmayın! Tıraş bıçağı kullanıyorsanız tek kullanımlık plastik olanlar yerine paslanmaz metalden üretilmiş bir tıraş bıçağı edinebilirsiniz.

Ayrıca otelde konakladığınız süre boyunca oda servisine bir not bırakarak çarşaflarınızı ve havlularınızın mümkün olduğunca az değiştirilmesini rica edebilir ve su kullanımınızı azaltabilirsiniz. 

Seyahat ve Konaklama Seçimleri

Sürdürülebilir bir seyahat sadece atıklarınızın az olması değil, bunun yanında eylemlerinizi de tanımlar. Seyahat ederken sürdürülebilir ulaşım araçlarını seçerek bilinçli tercihler yapabilirsiniz. Covid-19 salgını sonrası ünlü isimlerin özel jet kullanarak kısa mesafeli uçuşlar yaptığını kaygı ile gözlemliyoruz, milyonlarca insanın sosyal medya hesapları üzerinden yakından takip ettiği bu “influencer”lar sanıyoruz ki dünyamıza ve çevremize karşı sorumluluklarını tamamen unutmuş durumdalar. Umuyoruz çok yakında (İngiltere Kraliyet ailesinin bile zaman zaman yolcu uçaklarını kullandığı bu dönemde) jet yakıtlarının ve özel uçakların iklim krizine katkısını göz önünde bulundurarak bu korkunç alışkanlığı bir pazarlama aracı olarak kullanmaktan vazgeçerler. Covid-19 salgının seyahat trendleri üzerindeki bir başka etkisi ise Cruise gemilerine gösterilen talebin %600 artması oldu, ortalama bir Cruise gemisinin günde tam 79.000 litre atık oluşturduğu ve 13 milyon arabanın ortaya çıkardığı sülfür oksit salınımına sebep olduğu göz önünde bulundurulursa bu dünyamız için gerçekten çok ama çok kötü bir haber. 

Seçimlerimizin sorumluluğunu hissederek,  daha çok yürüyerek veya çevreci alternatifleri tercih ederek seyahat ettiğimiz sağlıklı, güvenli ve keyifli bir yaz diliyoruz!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön