Okuduğum
COS’tan Geri Dönüştürülmüş ve Sürdürülebilir Kaşmir Koleksiyon

COS’tan Geri Dönüştürülmüş ve Sürdürülebilir Kaşmir Koleksiyon

COS Sürdürülebilir Kaşmir

COS, Sonbahar/Kış 2020 sezonu için sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş ve geri dönüştürülmüş kaşmir iplikleri kullanarak bir koleksiyon hazırladı.

Hızlı moda endüstrisinin lüks tüketim ürünlerini ulaşılabilir kılmasıyla beraber birçok coğrafya bu dev sektöre ham madde sağlamanın getirdiği büyük yük altında ezilmeye başladı. Dünyada ticareti yapılan kaşmirin %90’ının üretildiği Çin ve Moğolistan için de durum aynen böyle.

Artan küresel talep bu ülkelerdeki kaşmir üreticilerinin hayvan sayılarını arttırarak geleneksel yetiştirme ve bakım uygulamalarında uzaklaşmalarına neden olmuş. Bu durum hem üreticilerin himayeleri altındaki hayvanların yaşam koşulları hem de canlılığı pamuk ipliğine bağlı geniş otlakların sağlığı açısından dev bir problem teşkil ediyor.

İklim krizi nedeniyle tahmin edilemez hava olayları ile karşılaşan çiftçiler sayıları kat be kat artan hayvanlarını otlatmak için hala yerel otlakları kullanıyorlar. Bu durum özellikle Moğolistan’daki geniş otlakların tamamen kurumasına neden olacak kadar ciddi bir etkiye sahip.

Hayvan severler kontrolsüz kaşmir üretimin doğa ve iklime olumsuz etkilerinin yansıra hayvan haklarına da aykırı olduğu düşünülüyor. Hızlı moda devlerinin bitmek bilmeyen üretim döngüleri için sonsuz bir kaşmir tedarik zinciri yaratmaya çalışan üreticiler artık keçileri mevsim farkı gözetmeden kırkıyorlar. Bu durum hayvanların kışın ortasında onları sıcak tutan postlarını kaybetmelerine ve çoğu zaman donarak hayatlarını kaybetmelerine neden oluyor.

COS Sürdürülebilir Kaşmir
COS’un yeni kaşmir koleksiyonunda geri dönüştürüş malzemelerle üretilmiş birçok parça yer alıyor.

PETA’nın uzun soluklu araştırmaları sonucu ortaya çıkan tüm bu gerçekler birçok moda markasının kaşmir kullanmayı bırakmasına veya azaltmasına neden oldu. İsveçli COS’un da bu kervana katılması, kuzeyli markanın minimal ve fonksiyonel tasarım stilini seven takipçileri için gerçekten iyi bir haber.

Göz At
dolce & gabbana

COS’un Kaşmir Ürünleri Neden Farklı?

COS artık kaşmir ürünlerini geri dönüştürülmüş veya sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş kaşmir kullanarak üretiyor. Markanın müşterilerine sunduğu yeni kaşmir koleksiyonunda The Good Cashmere Standard kuruluşu tarafından sertifikalanmış malzemelere geri dönüştürülmüş alternatifler eşlik ediyor. The Good Cashmere Standard sertifikasına sahip kaşmir ürünler sürdürülebilir yöntemlerle doğa ve ekolojik sorunlar göz önünde tutularak üretiliyor.

COS Sürdürülebilir Kaşmir

COS Sürdürülebilirlik Başkanı Francesca Lilley geri dönüştürülmüş kaşmiri koleksiyonlarında kullanarak bu değerli malzemeye duydukları saygıya dikkat çekmek istediklerini belirtiyor.

Dünyanın canlılığını koruma anlamında önemli bir dönüm noktasında olduğumuz bu günlerde H&M grubunun bir parçası olan COS markasının bu konuda attığı adımın son derece önemli olduğu kesin. Dileğimiz giyinmek için hiçbir hayvanın tüylerini, kürkünü, derisini kullanmadığımız güzel günlerin gelmesi. O gün gelene kadar doğru yönde atılan her adımı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön