Okuduğum
Çin İthal Kozmetiklerin Hayvanlar Üzerinde Test Edilmesi Yasasını Kaldırdı

Çin İthal Kozmetiklerin Hayvanlar Üzerinde Test Edilmesi Yasasını Kaldırdı

Çin hayvanlar üzerinde test zorunluluğunu kaldırdı.

Avrupa’da hayvanlar üzerinde test yapmayan dev kozmetik şirketlerini yıllardır korkutan “Peki ya Çin?” sorusu tarihe karışıyor!

Markaların ürünlerini Çin pazarında satışa çıkarabilmek için Çin devletinin yasaları gereği hayvanlar üzerinde korkunç testlere tabi tuttuğu başlarda bilinçli tüketicilerin arasında kulaktan kulağa yayılan bir fısıltıdan ibaretti. Takvimler 2012’yi gösterdiğinde bu karanlık dedikodular PETA‘nın yürüttüğü bir araştırma sayesinde kanıtlanarak dev markalar için bir utanç kaynağına dönüştü…

Kozmetik alışverişi yaparken satış görevlilerine “Ürün hayvanlar üzerinde test edilmiyor mu?” diye soran tüketiciler yıllar boyunca bu zor soru karşısında acı içinde kıvranan görevlilerden anlaşılması güç cevaplar aldılar.

İyi haber şu ki bu belirsizlik dolu vicdan azaplı günler sona erdi, artık paketlerinin üzerinde “vegan” veya “cruelty-free” logoları bulunan -kozmetiklerin üzerindeki logolar ile ilgili detaylı bilgi almak için bu link‘e tıklayabilirsiniz- favori bakım ürününüzü uzak diyarlarda sizin yüzünüzden acı çeken masum canlılar olup olmadığı sorgulamadan iç rahatlığıyla satın alabilirsiniz!

Çünkü Çin devleti bundan böyle ülkeye giren ithal “genel kozmetik” ürünlerinin -şampuan, vücut sabunu, lipstick, losyon, makyaj malzemeleri vs.- hayvanlar üzerinde test edilmeden satışa sunulmasına izin vereceğini açıkladı. Çin’in binlerce masum hayvanı türlü işkencelerden kurtaracak bu dev adımı kuşkusuz tüketicilerden ve sivil toplum örgütlerinden gelen baskılarla gerçekleşti.

PETA, 2012 senesinde yaptığı araştırmada hayvanlar üzerinde test yapmadığını iddia eden birçok dev kozmetik markasının ürünlerini Çin pazarında satışa sunabilmek için Çin devletine sessizce hayvan testleri için finansman sağladığını gözler önüne sermişti.

Bunu takiben Çin devleti 2014 senesinde konuya yaklaşımını biraz olsun yumuşattı ve batılı markaların Çin’de üretim yapmaları şartı ile hayvan testlerinden muaf tutulması kararını aldı. Ancak bu, dev şirketlerin üretim merkezlerini Çin’e taşımaları anlamına geliyordu ve çoğunluk için gerçek bir çözüm özelliği taşımıyordu.

Göz At
Unilever The Vegetarian Butcher

Bugün atılan bu önemli adım sadece genel kozmetik ürünlerini kapsasa da – bebek/çocuk bakım ürünleri ve yeni formüle edilen kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesi ülkede hala bir zorunluluk- hayvan testlerinin çok yakında dünya tarihinde bir kara lekeye dönüşeceğinin sinyallerini veriyor.

Sıra şimdi insanlara “şifa” verirken milyonlarca masum canlıya tarifi mümkün olmayan acılar yaşatan ilaç endüstrisinde.

Bu savaşı merhamet kazanacak, ayak seslerini siz de duyabiliyor musunuz?

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön