Okuduğum
Chiara de Rocchi’nin Tasarımlarında Zıtlıktan Doğan Güzellik

Chiara de Rocchi’nin Tasarımlarında Zıtlıktan Doğan Güzellik

tasarımlarında

Hayattaki “ikilik” anlayışının sanattaki tasarımlarda da yer bulduğunu hayal etseniz? Gece ve gündüz arasında var olan zıtlığın ve kontrastların yarattığı harmoninin, bir diğer deyişle “ying ile yang”ın, hayatın kendisini oluştururken tasarımlarına da ilham olduğuna inanan bir sanatçıyla tanıştıralım sizi: Chiara de Rocchi!

Chiara de Rocchi, hayatın içinde olduğu kadar sanatında da “dualite” fikri içinde bulmuş kendisini. Gece olmadan gündüzü, kötü olmadan iyilikleri anlayamayacağımızı düşünen sanatçı; ikiliği tasarımlarında bir metafor olarak kullanmış. Üstelik tasarımlarında karşıtlıkların birliğini simgeleyen ve doğal zıtlıkları birleştiren Chiara de Rocchi’nin bazı heykellerinin materyalleri ileri dönüşüm süreçleri ile oluşturulmuş!

Fotoğraf | Chiara de Rocchi

Hayatın insanı her gün karşılaştırdığı ikiliklerin yaratıcı ilhamı doğurduğuna inanan ve sanatıyla bizim ilgimizi oldukça çeken Chiara de Rocchi’yi gelin biraz daha yakından tanıyalım!

Chiara de Rocchi Kimdir?

Chiara de Rocchi, yıllar önce İstanbul’a yerleşen İtalyan Levanten bir ailenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelmiş. Sanat ve tasarım odaklı bir ailede büyüyen Chiara, liseden mezun olduktan sonra Milano’ya yerleşmiş ve NABA’da iç mimari eğitimi almış. Milano; benzersiz mimarisi, tarihi ve çağdaş sanat ortamı ile Chiara için bir şehirden öte, yaratıcı bir merkez olmuş. Hem Türk kültürünü hem İtalyan kültürünü aynı anda deneyimleyerek büyümek Chiara’nın bakış açısını genişletirken yaratıcı bir kariyere de hazırlamış. 2018 yılında tasarımlarını hayata getiren sanatçı, eserlerini “işlevsel sanat eserleri” olarak adlandırıyor. Hem estetik hem de işlevsel ev eşyaları/objeler tasarlayarak başladığı yolculuğuna heykel çalışmaları ile devam ediyor.

Fotoğraf | Chiara de Rocchi
“Zıtlıktan Doğan Güzellik” Mottosu

Chiara’nın zıtlıktan doğan güzellik mottosuyla tasarladığı eserleri, farklı doku ve yapılara sahip maddelerin muhteşem kontrastıyla var oluyor ve bütünsel bir harmoniyi gözler önüne seriyor. Demirin yarattığı katı, statikliği kıvrımlı formlar üzerinden akışkan bir görüntü veren Chiara de Rocchi tasarımları; doğal ahşap ve demir gibi natürel malzemelerle hayat buluyor. “Bana göre bu zıtlıklar bir çekicilik yaratır.” diyen Chiara de Rocchi, içinde yaşadığımız gezegenin sunduğu doğal zenginliklerden ilham alırken birbiri içinde bütünleşen tasarımlarında bir tezatlığı da ortaya koyuyor.

Fotoğraf | Chiara de Rocchi

“Tasarımlarımın her biri derin anlamlar taşıyor.” diyen Chiara de Rocchi’nin tasarım estetiği sadece bir şeyleri çekici göstermekten ya da kullanılabilir kılmaktan yola çıkmıyor; parçaların kullanılabilirliğin ötesinde duyuları uyandırma gücüne sahip olması ve daha sonra bu uyanışın da bir adım ötesine geçerek birer anlam barındırması fikrini taşıyor.

Göz At
Contemporary Istanbul

Chiara de Rocchi tasarımları, sanat ve tasarımla ilgili önyargıları yıkmayı ve yaşadığı her alana benzersizlik getirmeyi amaçlıyor.

Evrenin ve doğanın işleyiş düzenini sembolize eden tasarımlarında form ve fonksiyon konseptlerini sorgulayan sanatçı Chiara de Rocchi’nin eserlerini görmek için sanatçının Maslak Oto Sanayi’deki atölyesini hafta içi her gün saat 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön