Okuduğum
Caudalie’nin Sürdürülebilirlik Adımı: 100% Plastic Collect

Caudalie’nin Sürdürülebilirlik Adımı: 100% Plastic Collect

Caudalie

Doğal cilt bakım ürünleri markası Caudalie, çevre için sadece atık oluşumunu azaltmanın yeterli olmadığını düşünüp sürdürülebilirlik için bir adım daha atarak ve 100% Plastic Collect projesini başlatıyor! Bu değerli proje için Caudalie’nin kurucuları olan Mathilde ve Bertrand Thomas, Pur Projet’in kurucusu Tristan Lecomte ile güç birliği yapmış.

Dünyayı kaplayan plastik atık yığınlarını toplamak, geri dönüştürmek ve geri kazandırmak üzerine inşa edilen 100% Plastic Collect, deniz kirliliğinin en çok görüldüğü 6. ülke olan Tayland merkezli bir proje. Pur Projet ve Caudalie’nin bu ortak girişimi, dünyanın dört bir yanındaki şirketleri kirliliğin yüksek olduğu bölgelerdeki yerel topluluklarla buluşturarak plastik atıkları toplamayı ve hammaddeye dönüştürmeyi hedefliyor.

100% Plastic Collect ile var olan plastik atıkları geri dönüştürmeyi hedefleyen marka 2022 yılına kadar ambalaj, tüp ve şişelerinin %100’ünü geri kazanılmış, geri dönüştürülmüş veya yeniden doldurulabilir formda tüketicilerin beğenisine sunma planıyla da gönüllerimizde taht kurmayı başaracak gibi!

“Azalt- Topla- Ayır- Geri Dönüştür- Geri Kazandır” şiarıyla aksiyon alınan 100% Plastic Collect projesinde, toplanan plastikler, bulundukları lokasyonda geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilir granüller elde ediliyor. Bu granüller ise yeni plastik ürünlerin yanı sıra tuğla ve hatta kaldırım taşı üretmek için kullanılabiliyor. Böylelikle plastik atıkları yeniden hayata döndüren proje, dünyamızın canlılığı için yepyeni bir umut ışığı yakıyor!

Geçmişte Nordesta’dan Ocean Protect’e, WWFden National Forest Foundation’a kadar birçok organizasyonla birlikte sürdürülebilirlik alanında faaliyetler yürüten Caudalie, bu defa proje ortağı olan Pur Projet’in yanı sıra diğer paydaşları da çalışmalarına ortak etmeyi hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda da şirketler ve yerel geri dönüştürücülerle birlikte hareket ediyorlar.

“Ne kadar plastik atık oluşturuyorsak en az bir o kadarını da toplamayı ve geri dönüştürmeyi taahhüt ediyoruz.”

Mathilde ve Bertrand Thomas

100% Plastic Collect, sürdürülebilirliği önceleyip “yeşil” üretim yapmayı gözeten şirketlere plastik ayak izlerini değerlendirmek, plastik kullanımlarını azaltmak, kullandıkları plastikleri toplamak ve %100 geri dönüştürmek için yeni bir platform sağlıyor.

Proje, çevre kirliliğinden muztarip olan ve yaşadıkları alanı eski haline dönüştürmek isteyen yerel toplulukları da hesaba katıyor. 100% Plastic Collect, Chiang- Mai, Krabi ve Ranong bölgelerinde yaşayan toplulukları, onlar için geçim kaynağı oluşturacak ve onları sosyal olarak bütünleştirecek bu ekosisteme dahil ediyor.  

“Tüketiciler bu örnek markaları desteklerse, büyük şirketler de onların izinden gidecektir.”

Tristan Lecomte

Şirketleri sürdürülebilir alternatifleri çoğaltmaya davet eden oluşumları destekleyen, çevre bilinci yüksek tüketiciler içinse %100 Plastic Collect, kullanılan miktar kadar plastiğin geri kazandırıldığı “nötr” ürünleri etiketliyor. Ürünün çevreye karşı sorumlu bir şekilde üretildiğini gösteren bu etiketin amacı sürdürülebilirlik bilinci yüksek tüketicilere bilinçli alışveriş seçimleri yapma şansını kazandırmak.                         

Göz At

Cilt sağlığımızı emanet ettiğimiz Caudalie, 2022 yılına kadar ürünlerinde %95- 100 oranında doğal türevli içeriğe sahip olma sözü de vermişti. 

Caudalie
2022 yılına kadar ürünlerinde %100 veya %95 oranında doğal türevli içeriğe sahip olma sözü veren Caudalie, sürdürülebilirlik alanında attığı adımlar sayesinde bilinçli tüketicilerin tercihi olmayı başarıyor!

Bunun yanında temiz bir marka olma hedefini hem cilt hem de gezegenimiz için güvenilir olmak çerçevesinde bütüncül bir şekilde değerlendiren Caudalie, 2020 yılında 600 ton plastik toplanarak geri dönüştürmesiyle ve 2022 yılına kadar ambalaj, tüp ve şişelerinin %100’ünü geri kazanılmış, geri dönüştürülmüş veya yeniden doldurulabilir formda tüketicilerin beğenisine sunma planıyla da gönüllerimizde taht kurmayı başaracak gibi!

Üretim süreçlerinin karbon ayak izini göz önünde bulunduran duyarlı marka, karbon eşitleme stratejisi ile 2021 yılının sonuna kadar 9 milyon ağaç dikmiş olacak. -Ki bu miktar, markanın potansiyel CO2 emisyonlarının 4 katına eşdeğer! –

Üretim bandından tüketicilerin alışkanlıklarına kadar sürdürülebilirlik duyarlılığıyla hareket eden Caudalie ekibini kutluyoruz. Kozmetik ve bakım ürünleri alanında benzer “yeşil” girişimlerin giderek artması dileğiyle!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön