Okuduğum
Bu Filmde Tek Kullanımlık Plastik Kullanılmadı!

Bu Filmde Tek Kullanımlık Plastik Kullanılmadı!

plastik

Başrollerini Jennifer Lopez, Owen Wilson ve Maluma’nın paylaştığı Marry Me –Benimle Evlen– filmi geçtiğimiz hafta sonu vizyona girdi. Filmin senaryosu ve oyuncuları bir yana, bizim ilgimizi çeken bambaşka bir detay daha oldu. Belki de çoğunuzun dikkatini çekmeyecekti ama biz söyleyelim: Bu filmde tek kullanımlık hiçbir plastik kullanılmadı!

Merakımıza yenik düşüp bu konuyu biraz irdeledik. Haberlere yansıyana göre bu durum, filmin yönetmeninin bilerek aldığı bir kararmış. Yönetmen Kat Coiro, televizyon dizileri ve filmlerde sadece tekrar kullanılabilir malzemelerin yer almasını destekleyen Habits of Waste –Atık Alışkanlıkları– adındaki bir kuruluşun “Lights, Camera, Plastic?” –”Işıklar, Kamera, Plastik?”- isimli projesiyle çalışmış. Bu kampanya televizyon ve film prodüksiyonlarının tek kullanımlıklar yerine sadece yeniden kullanılabilir ürünler kullanmasını amaçlıyor.

Biz Solh Living ekibi olarak bu fikri oldukça beğendik! Ekranlarda yayımlanan dizi ve filmleri milyonlarca kişinin izlediğini ve bir o kadar insanı da izlediklerinin ister istemez etkilediğini biliyoruz. Ekranlarda plastik pipetler yerine metal pipetler, plastik poşetler yerine bez çantaların kullanıldığını görmek eminiz ki bilinçaltımıza işlenecektir. En azından tekrar kullanılabilen ürünleri kullanma eğilimimizin artacağını düşünüyoruz. Tabii bir de bu setlerde kullanılan plastik oranının normalde ne kadar fazla olacağını düşündüğümüzde, bu durumun önüne geçilmesi de ayrı bir mutluluk!

Yönetmen Kat Coiro’ya göre film yönetmenleri genelde atık yönetimi gibi ekran dışı faaliyetlerde çok söz sahibi olamıyor. Yaptığı Instagram canlı yayınında Coiro, “Eğer plastik bir hikâye konusu değilse, ki genelde hiçbir zaman değil, neden ekrana koyma gereği duyuyoruz?” diyerek konu hakkında fikrini belirtiyor.

Göz At
kürk çiftlikleri

“Filmler eskiden insanların sigara içtiği sahnelerle doluydu, bu havalı görünüyordu ve medya izleyicilerine sigara içmenin harika olduğuyla alakalı bir izlenim bırakıyordu.” diyerek devam ediyor Coiro. Günümüzde sigara içmenin ekranlardaki popülerliğinin azaldığı doğru. Bizce de bunu plastik kullanımında da başarabiliriz!

Coiro’ya göre aldıkları bu kararı uygulamada pek de zorluk çekilmemiş. Jennifer Lopez zaten gerçek hayatta da tekrar kullanılabilen eşyalar kullanmaya alışık biriymiş. Biz tüm bunları duyduğumuza çok sevindik! Peki ya siz?

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön