Okuduğum
Bitkisel Beslenme Pahalı Mı?

Bitkisel Beslenme Pahalı Mı?

bitkisel beslenme

Bitkisel beslenmeye başlamanızın önündeki engeller neler? Hadi elinize kâğıdınızı kaleminizi alın, bu soru üzerine birkaç dakika düşünün ve cevaplarınızı maddeler halinde not edin.

Proteini nereden alacağınızı mı bilmiyorsunuz?

Bitkisel sütler çok mu pahalı?

Hayvansal ürün içermeyen ikamelerin tadı size hitap etmiyor mu?

Başarısız olacağınızı mı düşünüyorsunuz?

Listenin bu şekilde uzayıp gitmesi sizi daha fazla mı korkuttu?

Bitkisel beslenmeye adım atmak çoğumuz için aslında zorlu bir süreç. Çocukluğumuzdan bu yana bize öğretilen normlar, oluşan alışkanlıklar değiştirilmesi zor davranışlar halini alabiliyor. Özellikle böyle durumlarda yalnız olmadığımızı, bu süreci çoğu kişinin yaşadığını bilmek olaya farklı açılardan bakabilmemizi, önümüzdeki engelleri daha rahat şekilde aşabilmemizi sağlıyor. İşte bu yüzden D. Rosenfeld’in yaptığı bir çalışmayı ve sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

D. Rosenfeld Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Psikoloji bölümünde öğrenim gören bir yüksek lisans öğrencisi. İnsanların bitkisel (vegan/vejetaryen) beslenmelerinin önündeki engelleri araştırıyor ve yaptığı çalışmaya 579 et tüketen birey katılıyor. Katılımcılara çeşitli anketler uygulanıyor, sonuçlar değerlendiriliyor ve Rosenfeld katılımcılar tarafından en çok işaretlenen şıkları 4 temel başlık altında topluyor: Maliyet, tat, protein ve diğer faktörler (sosyal damgalanma, vejetaryen/vegan yemeklere aşina olmama vb.)

Eğer sizin de listenizde yukarıdaki dört ana başlığa ait maddeler bulunuyorsa bu yazı serisini kaçırmayın, çünkü her başlık, bu ve bundan sonraki üç yazının konusu olacak…

Hazırsanız ilkiyle başlıyorum!

Göz At
vegan

Bitkisel beslenmenin, hayvansal ürün içeren beslenme tarzından daha maliyetli olduğunu düşünüyorsak muhtemelen market raflarındaki belirli bir vegan ürünlere bakıyoruzdur: o da bitkisel sütler. Çünkü diğer vegan ürünlerin neredeyse hiçbiri hayvansal ürünlerden pahalı değil. Hatta kimi zaman çok daha ucuz, bunun için aşağıda hazırladığım tabloya göz atmanız yeterli!

bitkisel beslenme
Bütçenize dikkat ederek vegan beslenmek aslında mümkün!

Tabloyu incelediyseniz, yoğurt ve süt dışında diğer bitkisel alternatiflerin hayvansal ürünlere göre daha uygun fiyatlı olduğunu görmüşsünüzdür. Hatta yeterli zamanınız varsa bu bitkisel alternatiflerin neredeyse hepsini evde kendiniz sadece birkaç malzemeyle yapabilirsiniz, böylece maliyeti daha da düşürmüş olursunuz.

Şimdi size bitkisel beslenmeyi daha da hesaplı yapacak bir tüyo vereceğim: Bol sebze tüketmek! Sağlıklı bitkisel beslenmenin temeli zaten yüksek oranda sebze tüketimine dayanıyor. Tabağımızın yarısını sebze, çeyreğini baklagil, kalan çeyreğini tahıllarla doldurup yanında yeterli miktarda kuru yemiş tüketirsek sağlıklı bir bitkisel tabak elde etmiş oluyoruz! Ve fark ettiyseniz bu saydıklarımın arasında paketli bitkisel alternatifler yok, çünkü bitkisel beslenmede sağlık için bu ürünlere ihtiyacımız yok…

Şimdi siz karar verin bitkisel beslenmek gerçekten sanıldığı kadar maliyetli mi?

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön