Okuduğum
Bitkilerin İyileştirici Gücü

Bitkilerin İyileştirici Gücü

bitki

Evinizi, ofisinizi, bahçenizi bitkilerle doldurmanın mutluluk seviyenizi arttıracağını söylesek? Belki de bu yaz bahçeciliğe vakit ayırmanın tam zamanıdır!

İster evde ister ofiste ister tatilde olun, bahçe ve bitkilerle ilgilenmek gün içinde yaşayacağınız pozitif duyguları arttırıcı bir etkiye sahip. Hatta ofiste çalışıyorsanız, yaz günlerini ofiste geçiriyor olmanın verdiği ağırlığı bu sekilde hafifletebilirsiniz. Ve eğer yazlıktaysanız, bahçeciliği pozitif modun keyfini çıkarma halini daha çok pekiştirme yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Bitkilerle ve doğayla iç içe olmak, hayatınızın daha mutlu ve zihninizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Dingin ve pozitif düşüncelerle dolu bir zihin ve bahçe ile uğraşam arasındaki ilişkiyi daha yakından inceleyelim…

Bahçe ile uğraşmak = Pozitif Duygular

60 tane ayrı ofisi 5-9 haftalık 2 ayrı dönem boyunca inceleyen bir araştırmaya göre iş yerinde bitkilerle etkileşimde olmak; kaygı, öfke gibi duyguları ortadan kaldırarak keyif ve sakinlik gibi pozitif duyguları pekiştiriyor.

Evinizde, ofisinizde, hatta evinizin etrafındaki minik alanlarda yeniden yeşil doğa alanları yaratmak, dogayla etkileşim içinde olmak daha mutlu ve iyi hissetmenizi sağlar. Yani, evinizin hem içini hem dışını süsleyen bitkiler ve bu alanların yaratım süreci, yalnızca estetik duygusunu beslemekle kalmıyor aynı zamanda mutluluğunuza da katkı sağlıyor.

Fotoğraf | Octavi Sera via Instagram

Günlük mindfulness dozu!

Norveç’te yapılan bir araştırma bitkilerin olduğu bir ortamın terapatik bir etki yaratarak daha iyi stres yönetimi yapmanızı sağladığını gösteriyor. Sadece etrafımızda varlığı bile yeten bitkilerle bir de bakım ve süsleme gibi aktivitelerele etkileşimde olduğunuzda bu etki ikiye katlanıyor! Bahçenizdeki bitkilerle veya evinizdeki saksı bitkileriyle ilgilenme anları meditatif bir durum yaratarak günlük hayatınıza mindfulness pratiğini de eklemenizi sağlar. Yani, hayatınıza bahçeciliği kattığınız zaman daha odaklı bir zihin ve daha pozitif bir modu da hayatınıza katmış oluyorsunuz.

Göz At
selfcare

Mutluluk davranışı ne demek?

Pozitif psikoloji biliminde ele aldığımız ve mutluluk davranışları olarak adlandırdığımız beceriler arasında hayatın içindeki minik neşe ve keyif anlarını fark edip, bu anları pekiştirebilen bir yaklaşıma sahip olmak da var. Bu beceri, mutluluğa katkı sağlayan önemli bir davranış yapısı olarak değerlendiriliyor. Mutluluk biliminin bize sunduğu bu bilgi doğrultusunda bu becerileri hayatımıza adapte edebilmek çok kıymetli. Bu davranışı hayatınıza adapte etmenin en pratik yöntemlerinden biri de kendinize bahçecilikle uğraştınız anlar yaratmak. Bu hem bitkilerinizle ilgilenirken keyif anları yaratıp, bu anları fark etmenizi sağlayacak hem de etrafınızın özenli ve bakımlı görünmesi hayatınızda fark edebileceğiniz güzel detayları size sunmuş olacak. 

Fotoğraf | Pinterest

Ne kadar çok o kadar iyi!

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, ofis alanında 3’ten fazla bitkinin olması bitkilerin pozitif etkisini daha net görmemizi sağlıyor. İster mini bir bahçeyle ister ev bitkileriyle bu aktiviteye başlıyor olun, ne kadar çok bitkiniz olursa o kadar iyi!

Bitkiler, çiçekler, bahçeler… bir dekordan çok daha fazlası; mutluluk davranışlarını hayatınızda adapte etmek icin harika bir yöntem! Bu yaz nerede olduğunuzdan bağımsız olarak bitkilerle etkileşimde olacağınız alanlar, anlar yaratın;  ihtiyacınız olan sadece minik bir saksı, biraz toprak ve güzel bir bitki… Yaz boyunca bitkilerinizin büyümesini izlemek, bahçenizin gelişimini görmek de ayrı bir heyecan olacak!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön