Okuduğum
Veganlar Neden Bal Yemez?

Veganlar Neden Bal Yemez?

bal

“Arıların nesli tükenirse insanların da kısa zamanda nesli tükenir.” gibi söylemleri sıkça duymuşsunuzdur. Bununla beraber nesli tükenmekte olan canlılar listesinde de arıların adını görmeye oldukça alıştık.

Peki, insanlar olarak bal tüketimimizin arılar üstündeki etkisi ne?

Ya da veganlar neden bal tüketmez?

Hiç düşündünüz mü? Gelin beraber bu sorulara yanıt arayalım.

Bal Nasıl Üretilir?

İlk olarak bilmemiz gereken şey balın “nektar” denilen çiçeklerin oluşturduğu şekerli bir sıvıdan oluştuğu. İşçi arılar bu nektarı ince ve uzun tüplerinden çekerek karınlarında bulunan ve bal depolamak için ayrılan bölgede tutarlar.

“Arılar zaten küçücük canlılar, vücutlarında ne kadar bal tutabilirler ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz ama bu bölge arının ağırlığının %80’i kadar nektar tutabilecek genişlikte. Yani, bir arıya göre oldukça fazla. Buna rağmen yine de bir bal arısı ömrü boyunca sadece bir çay kaşığı kadar bal üretebilmekte.

Bir bal arısı ömrü boyunca sadece bir çay kaşığı bal üretebiliyor… Fotoğraf | Pinterest

Sonraki aşamada arının vücudunda bulunan enzimler nektara nüfuz ederek kompleks şekerleri daha basit şekerlere dönüştürmeye başlar.

Toplayıcı işçiler kovana döndüğünde ise işçi arılar nektarı ağızdan ağıza birbirine aktararak nektarı bal mumundan yapılmış altıgen şeklindeki bal peteklerine yerleştirir ve kanatlarını çırparak nektarın içindeki su oranını buharlaşmasını sağlayarak düşürürler. İlk hâliyle nektarda %70-80 oranında su bulunurken bu aşamadan sonra nektarın içindeki su miktarı %18′lere düşer ve nektar artık bal hâline gelmiş olur. 

Kışın arıların beslenebilmesi için üretilen balın içeriğindeki yüksek orandaki şeker sayesinde bakteri üremesi engellenerek uzun süre saklanabilir ve kullanılana kadar arılar tarafından bal mumuyla örtülerek saklanır.

Arılar Neden Bal Yapar?

Aslında bal arıları balı biz tüketelim, çayımızı tatlandırıp keklerimize katalım diye yapmaz.

Onlar balı uzun kış dönemlerini atlatmak amacıyla üretirler.

Yazın çiçekten çiçeğe gezinen arılar kışın aynı rahatlığa sahip olamıyor. Yazın çiçek bolluğu yaşarken soğuk kış günlerinde daha az çiçek açtığı için çiçek bulmakta zorlanıyorlar, bu yüzden de yeteri kadar çiçek nektarı toplamak onlar için neredeyse imkansız hâle geliyor. Arıların yazın çalışarak bal stoğu yapmaları kışın da yaşamlarına devam edebilmelerine yardımcı oluyor.

Arılar kışın hayatlarını idame ettirebilmek için bal yapar… Fotoğraf | Pinterest
Bal Üretimi Sürdürülebilir Mi?

Marketlerin raflarında kavanoz kavanoz satılan ballar sizce nasıl hangi şartlarda üretiliyor?

Doğada olduğu gibi mi?

Cevap tahmin edeceğiniz gibi tabii ki hayır. Diğer çiftlik hayvanlarında da olduğu gibi bal arıları da doğal olmayan koşullarda yaşamaya mecbur bırakılmakta ve sömürülmekte.

Öncellikle, arıcılıkta yaygın olarak kullanılan bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Arıların doğası gereği kovanda yeni bir kraliçe arının doğması üzerine kovandaki arılar bölünerek ayrılırlar. Bu süreç bal üretimini düşürebileceği için arıcılar bunu engellemek için ellerinden geleni yaparlar. Bu duruma engel olmak için en sık kullanılan yöntemler arasında kraliçe arının kanatlarını kilitlemek baş sıralarda yer alıyor.  

Endüstriyel bal üreticilerinin uyguladığı başka bir yöntem de kovana daha fazla bal mumu ekleyerek kraliçe arının kovanı daha büyük görmesini sağlamak. Bu şekilde kraliçe arı daha fazla yumurtlamaya manipüle edilir ve daha çok bal elde edilir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi arılar balı kışı rahat geçirmek için yaparlar. Ürettikleri bal sayesinde yaşamaları için gerekli olan karbonhidratı, amino asitleri, antioksidanları ve doğal antibiyotikleri almış olurlar. Yani kısaca bal arılar için mükemmel bir besindir. Ama ne yazık ki çoğu bal üreticisi arıların ürettikleri balları tüketmelerine izin vermez. Onun yerine o balları toplayıp satmayı ve kâr elde etmeyi amaçlarlar.

Göz At
bitkisel

Bal yerine ise arılara yüksek fruktozlu mısır şurubu veya sukroz şurubu gibi düşük kaliteli şuruplarla besleyerek canlı tutmaya çalışırlar. Bala alternatif olarak verilen bu şuruplarla arılar kışı geçirebiliyor elbet ama beraberinde sağlıklarında ciddi hasarlar oluşturuyor. Yapılan araştırmalar arılara verilen bu tip tatlandırıcıların arılarda genetik değişikliklere, bağışıklık sistemi bozukluklarına ve pestisitlere olan kalkanlarını hafiflemesine sebebiyet verdiğini gösteriyor. 

Bazı üreticilerin uyguladığı bir diğer yöntem de 80.000 kadar arıyı direkt olarak ölüme terk etmek… Arıları beslemek adına fazladan harcama yapmayı göze alamayan üreticiler arıların ürettikleri balları aldıktan sonra onları ölüme terk ederek arı popülasyonunu da tehlikeye atarlar.

Şimdi size soruyorum, sizce bal üretimi sürdürülebilir mi?

Veganlar Neden Bal Tüketmez?

Dönelim ilk sorumuza: “Veganlar neden bal tüketmez?”

Tanım itibariyle veganlık; hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün derecede kaçınan bir felsefe ve yaşama biçimi. Ayrıca veganlık; insanlar, hayvanlar ve çevrenin yararına, hayvan kullanımını içermeyen alternatiflerin geliştirilmesini ve kullanımını da desteklemek demek. Beslenme konusunda ise kısmen veya tamamen hayvanlardan elde edilen ürünlerin reddedilmesi anlamına geliyor.

Endüstriyel bal üretimi arıların sömürüsüyle gerçekleşir. Veganlar her hayvanın eşit olduğuna, bir bal arısı ile bir ineğin veya bir köpeğin aynı değere sahip olduğuna inanırlar. Bu yüzden de arıcılık ile hayvancılık faaliyetleri arasında bir fark görmezler. Sonuç olarak arılar bu faaliyette hiç de etik olmayan yöntemlere maruz kalıyor, zarar görüyor ve doğal yaşam koşullarından oldukça uzaklaşıyorlar. 

Bu yüzden de net bir şekilde diyebiliriz ki, evet bal vegan değil!

Bal Yerine Ne Tüketebiliriz?
  • Elma şurubu
  • Agave nektarı
  • Pekmez
  • Hurma şurubu
  • Ev yapımı reçeller
  • Akçaağaç şurubu

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön