Okuduğum
Küresel Isınma Bahar Alerjilerinizin Daha Erken Başlamasına Neden Oluyor!

Küresel Isınma Bahar Alerjilerinizin Daha Erken Başlamasına Neden Oluyor!

Alerji sezonu küresel ısınmanın etkisiyle uzuyor mu?

Bahar alerjilerinin Şubat ayı ortasında başlamasından şikayet edip iki hapşırık arasında size verdiği rahatsızlıktan hafifçe utanarak “Nereden çıktı bu alerji bu zaman da anlamıyorum, küresel ısınma yüzünden heralde! Mevsimler çok değişti…” diye söylenen bir arkadaşınız var biliyoruz! (Hatta belki bu arkadaşınız aslında sizsiniz…)

Arkadaşınız haklı!

Küresel ısınma bitkilerin polenlenme süreçlerinin daha uzun bir mevsime yayılmasına ve havadaki polen yoğunluğunun artmasına neden oluyor. 1990 yılından 2018 yılına kadar Kuzey Amerika kıtasında farklı bölgelerde polen sayımı yapan bilim insanları küresel ısınmanın etkilerinin yoğun olarak hissedilmeye başlandığı 2003-2018 yılları arasında havadaki polen yoğunluğunda önemli bir artış olduğunu gözlemlemişler.

Araştırmalara göre polen mevsimi artık geçmişe göre 20 gün kadar daha erken başlıyor ve en az 8 gün geç sonlanıyor. 60 farklı gözlem noktasında toplanılan datalara göre 1990 yılından 2018 yılına kadar havadaki polen yoğunluğu yaklaşık %20,9 oranında artarken, sadece bahar aylarında gözlemlenen polenlerin sayısı ise %21 artış göstermiş.

Göz At
Yarından Sonra filminde iklim değişikliğinin neden olduğu felaketler gerçeğe mi dönüşecek?

Astım, alerji ve saman nezlesi gibi solunum yollarını etkileyen rahatsızlıklara sebep olan polenlerin yoğunluğundaki bu artışı etkileyebilecek faktörler teker teker incelenmiş ve artış ile küresel ısınma trendi arasında güçlü bir korelasyon olduğuna karar verilmiş. Araştırmacılara göre polen yoğunluğu yaşadığınız bölgedeki yerel bitki örtüsünün ısınmadan ne kadar çok etkilendiğine göre de değişkenlik gösterebiliyor.

Araştırmacılar elde ettikleri sonuçlara ulaşabilmek için insan davranışları nedeniyle oluşan iklim değişikliğinin var olduğu ve var olmadığı iki farklı senaryoya dayanan bilgisayar simülasyonlarının sonuçlarını karşılaştırmışlar…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön