Okuduğum
B12 Hakkında Her Şey

B12 Hakkında Her Şey

B12 Vitamini

Bitkisel beslendiğiniz çevreniz tarafından öğrenildiğinde ilk tepki “Proteini nereden alıyorsun?” oluyorsa, eminim ikinci tepki “E B12’yi nereden alacaksın? B12 sadece hayvansal kaynaklarda var.” oluyordur. Aslında ikinci soruyu sormakta haksız değiller. Çünkü konu B12 olunca hepimizin kafası karışıyor. Bu vitamin sadece hayvansal kaynaklarda mı bulunur? Bitkisel kaynaklarda hiç mi bulunmaz? Günlük alınması gereken güvenilir doz nedir? Peki B12 neden gereklidir?

Sizin de aklınızda bu gibi pek çok soru varsa ve doğru cevapları bulmakta zorlanıyorsanız sizin için bilimsel kaynaklardan derlediğimiz B12 rehberi için farenizi aşağı kaydırın!

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, insan türü gezegene, yaşayabileceği tek eve bu kadar zarar vermemiş iken B12’nin kaynağı topraktı…
B12’nin Gerçek Kaynağı Nedir?

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, insan türü gezegene, yaşayabileceği tek eve bu kadar zarar vermemiş iken B12’nin kaynağı topraktı. Toprakta yaşayan bakteriler bu vitamini üretir, hayvanlar toprakta yetişmiş, B12 ile kontamine olmuş bitkileri tüketerek kendileri için gerekli olan B12’yi dışarıdan alabilirdi. Bağırsaklarındaki bakteriler tarafından ürettikleri vitamin B ile de günlük faaliyetleri için gerekli olan miktarı karşılayabilirlerdi.

Fakat artık ne masalsı bir gezegendeyiz ne de toprak temiz. Çiftlik hayvanları ise kendi B12’lerini üretmekten aciz. Yeni düzende, tertemiz topraktan gerekli B12’yi almalarını sağlamak yerine, kurduğumuz doğa ile iç içe (!) mandıralarda kendileri için gerekli olan B12’yi onlara enjekte etmekteyiz.

B12 Neden Bu Kadar Önemli?

Suda çözünebilen bu vitamin kanımızdaki kırmızı hücrelerin üretiminde, DNA ve sinir hücrelerimizin etrafını saran myelin kılıf sentezinde folik asit ile birlikte çalışıyor. Bu sayede elektriksel sinyal iletiminin hızını arttırıyor. Amino asitlerin ve vücut tarafından sentezlenen B12 vitaminin geri emiliminde rol oynuyor. Ayrıca Çinko ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki fonksiyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

Yeterli B12 Almazsam Ne Olur? B12 Eksikliği Yaşadığımı Nereden Anlarım?

Eğer yeterli B12 almazsak ilerleyen süreçte çarpıntı, güçsüzlük, halsizlik, göz kararması gibi şikayetler yaşayabiliriz. Dilimiz daha öncekine göre daha kırmızı renkteyse ve yanma hissi veriyorsa, kollarımızda, ayaklarımızda, ellerimizde uyuşma ve karıncalanma hissediyorsak B12 eksikliği yaşıyor olabiliriz. Vücudumuzda daha ciddi yetersizlik durumu söz konusu ise hafıza kaybı, geri dönüşümsüz sinir hasarı ile karşı karşıya kalabiliriz.

B12 Bitkilerde Bulunmuyor Mu?

Güzel haber!

B12 vitamini temelde bakteri, mantar ya da su yosunu (spirulina) gibi canlılar tarafından üretiliyor! Hatta fermente sebzelerde de bulunabiliyor! Ancak sırada kötü haber var, o da şu ki içerdikleri b12 miktarı tam olarak bilinemediği için literatürde “güvenilir kaynak” olarak bu besinler ne yazık ki yer almıyor.

Göz At
vegan

B12 hakkında herşey
Vegan ve vejetaryenler rutin kan tahlillerinde B12 seviyelerinin düştüğünü gözlemlediklerinde takviyelere başvurabilirler…
Vegan ve Vejetaryenler B12 Takviyesi Kullanmak Zorunda Mı?

Evet!

Eğer bu yolda yeniyseniz belki birkaç ay kullanmanıza gerek olmayabilir. B12 her ne kadar suda eriyen bir vitamin olsa da vücutta bir miktar depolanabilir. Ancak rutin kan tahlillerinizde B12 seviyelerinizin yavaş yavaş düştüğünü gözlemlediğinizde bir B12 takviyesi edinmenizde fayda var.

Günlük Ne Kadar B12 Alınmalı?

Günlük alınması önerilen B12 miktarı sadece 2,4 mcg (mikrogram) dır.  Ancak vücudumuza aldığımız B12’nin hepsi emilmez, bir kısmı vücuttan atılır. Örneğin 1mcg b12 aldığımızda bu miktarın 0,56mcg ını kullanabilirken, 1000 mcg b12 aldığımızda sadece 13mcg ını kullanabiliriz. Yani alınan doz arttıkça kayıp da artar. Bu yüzden iki seçeneğimiz var!: Ya günlük olarak 50 mcg ya da haftalık tek doz olarak 2000 mcg B12 alacağız. Dikkat! Eğer 65 yaş üzerinde bir bireysek günlük 1000mcg B12 almamız tavsiye ediliyor.

Metilkobalamin Mi Siyanokobalamin Mi?

B12 vitamini, diğer adıyla kobalamin, temel olarak iki kaynaktan elde ediliyor: metilkobalamin ve siyanokobalamin. Metilkobalamin besinlerde doğal olarak bulunurken, siyanokobalamin laboratuvar koşullarında üretilir. Metilkobalaminin emilim oranı daha düşük olmasıyla birlikte atılımı daha az. Siyanokobalaminin ise emilimi daha yüksekken vücuttan atımı da aynı oranda yüksek. Aralarında birkaç fark bulunmasına rağmen her ikisinin de sağlık üzerinde çeşitli olumlu etkileri bulunmakta. Hangi formu seçeceğiniz ise tamamen size ve doktorunuza bağlı!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön