Okuduğum
Atıksız Evcil Hayvan Bakımına Başlangıç Rehberi

Atıksız Evcil Hayvan Bakımına Başlangıç Rehberi

kedi bakımı

Dört ay önce büyük bir değişikliğe giderek evimi, yatağımı, koltuğumu biriyle paylaşmaya karar verdim. Yani diğer bir deyişle kedi sahiplendim!

O minik patileriyle türlü türlü oyunlar oynayıp sık sık uyurken, çöp kutumun çok daha hızlı dolmaya başladığını fark ettim. 

Benzer durumda birçok insanın olduğunu tahmin ederek evcil hayvan bakımında daha sürdürülebilir ürünleri ve uygulamaları aşağıda sıraladım. Gelin birlikte göz atalım!

Kum Seçimi

Kedi sahibiyseniz, onun rahatça tuvalet ihtiyacını karşılayabilmesiı için ev içinde uygun alanlar yaratmaya çalışıyorsunuzdur. Tuvalet kabını nereye koyacağınızdan, hangi kumu seçeceğinize kadar birçok konuda kafa yoruyorsunuzdur. Ben de kedi sahiplendiğimde ince- kalın, kokulu- kokusuz, topaklanma gibi birden fazla özelliğe bakarak kum tercihinde bulundum. Ama kum kullanmaya başladığım ilk günden itibaren çöp miktarında artış oldu. 

Bu yüzden ikinci kum siparişinde tercihimi çam peletinden yana kullandım. %100 doğal malzemeden yapılan çam peleti, kokuyu hapsetmesinin yanında antibakteriyel ve minimum tozlanma özelliklerine sahip. 

Çam peletine sıvı temas ettiğinde parçaları açıyor. Elekli bir kedi tuvaleti kullandığınız takdirde kirli parçalar elekten aşağı döküleceği için kolayca temizleyebilirsiniz. 

Kedinizin bu seçeneğe alışmasından endişeliyseniz, kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki bir sorun çıkmıyor. Ama yine de işimi sağlama almak için önce kedi kumuyla karıştırarak kullanmaya başlamıştım. Halihazırda kedi tuvaletinde bulunan kuma bir miktar çam peleti eklemiştim. Ardından tuvaleti temizledikçe her seferinde ilave kum yerine pelet ekledim. Bir haftanın sonunda da tamamen çam peleti kullanmaya başladım. 

Bu alternatif aynı zamanda bütçeniz için de faydalı! Çam peleti, normal kedi kumunun yarı fiyatına satılıyor. Dahası, 3 litre çam peleti, bir kedi için 20- 25 gün boyunca yeterli oluyor.

Kedinizin tuvalet alışkanlığını sağlıklı malzemelerle desteklerken atık miktarınızı azaltmak isterseniz bu seçeneğe bir göz atabilirsiniz. 

Tuvalet İçin Poşet Seçimi

Sizin de bildiğiniz gibi tuvalet ihtiyacını giderirken kediler ve köpekler farklı rutinlere sahip.

Köpeğinizi hem gezdirmek hem de tuvaletini yaptırmak için gezintiye çıktığınızda en az bir tane olmak üzere plastik poşet kullanıyorsunuzdur. Tek kullanımlık plastik poşetler sayesinde köpeğinizin dışkısını sokaktan temizlerken daha büyük sorunlara kaynaklık yaptığınızı düşündünüz mü?

Araştırmacılara göre 2040 yılına gelindiğinde dünyada 1,3 milyar ton plastik atık doğaya salınmış olacak. 

Bu çöplüğe katkıda bulunmamak için hayatınızda küçük bir değişiklik yaparak köpeğinizin dışkısı için kullandığınız poşeti biyobozunur ya da kompost edilebilir versiyonlarıyla değiştirebilirsiniz. 

Evcil Hayvanınız İçin Vücut Bakımı

Bugün marketlerde ve online platformlarda evcil hayvanınızın bakımı için birçok ürün görebilirsiniz. Kedi/ köpek şampuanları, plastik taraklar, diş fırçaları…

Peki bu şampuanlar, sabunlar gerçekten temizlik rutini için gerekli mi?

Aslına bakarsanız -insanlara benzer şekilde hayvanlar için de- hayır. Hayvanınızın parazit, mantar gibi problemleri yoksa sadece su ile yıkamak yeterli olacaktır. Ardından sirkeli bezle vücudunu silerseniz hem tüyleri yumuşayıp parlar hem de doğal bir yolla dezenfekte edilmiş olur. Sirkenin kokusu konusunda kararsızsanız yarım saat içinde kokudan eser kalmadığını söyleyebilirim. -Sadece kedim için değil, kendi saçlarım için de kullanıyorum.-

Kedi ve köpekleriniz için tarak satın alırken tarağın kaç dişe sahip olduğu kadar ham maddesi de önemli. Piyasada çoğunlukla plastikten üretilmiş taraklar bulunmasına rağmen bambu ve metal olanları tercih edip hem hayvanınıza hem de doğaya bir iyilik yapabilirsiniz. 

Aklınızda bir ürün yoksa True Love markasının ürünlerine göz atabilirsiniz. 

Göz At
Geri Dönüştürülmüş Mum

Etrafa Saçılan Tüyleri Toplama Alternatifi

Bir kedi sahiplendiğimde annemin yıllarca yerlere dökülen saçlarımdan neden şikayetçi olduğunu daha iyi anladığımı üzülerek itiraf etmeliyim.

Koltuklardan yatağıma, kazağımdan ceketime kadar her yere yapışmış tüyleri görünce hızlı bir şekilde sürdürülebilir bir alternatifi benimsemem gerektiğini anladım. Çoğu insanın tercih ettiği yapışkanlı tüy toplama ruloları büyük bir kağıt çöpü yaratmasının yanı sıra tek kullanımlık olması nedeniyle doğrudan satın almayacaklarım arasına yerleşti. 

Bunun yerine tüy toplayıcı fırçaları tercih ettim. Ben araştırmama rağmen plastikten üretilmeyen bir fırça bulamadım. Bu yüzden eskiyene kadar bu plastik fırçayı kullanacağım. Fakat sizin bildiğiniz bir öneri varsa zamanı geldiğinde seve seve değerlendirebilirim.

Minik Oyuncular İçin Yeni Oyuncaklar

Markette, veterinerde, pet shoplarda sizin de gözünüz o reyona gidiyor değil mi? Evet siz de kedi/ köpek oyuncağı alma bağımlısı olabilirsiniz.

Çoğu hayvan sahibinin yakındığı ortak bir şey var: “Ne kadar güzel oyuncak alırsam alayım yine de küçük bir kağıt topunu tercih ediyor!” Sahiden de çoğu hayvanda bu tavrı görebilirsiniz. Peluş ördekler, plastik fareler çoğu kez onların ilgisini çekmiyor. 

Bu yüzden evdeki artık ürünlerden oyuncak tasarlayabilirsiniz. Eşi kaybolmuş çoraptan top, eskimiş kazağınızdan kedi yatağı, çubuktan sarkan ipe bağlanmış şişe kapağından olta oyuncağı yapabilirsiniz.

Mama Kabı Seçimi

Çoğu üründe olduğu gibi mama kabı alırken de en uygun fiyatlı seçeneklerin plastikten yapılanlar olduğunu gördüm. Ancak ufak bir fiyat artışıyla hem sağlıklı hem de daha dayanıklı kapları değerlendirmek uzun vadede çok daha faydalı olacaktır. 

Çünkü kullandığımız plastik ürünler çoğu kez vücudumuza mikroplastikleri almamıza neden oluyor. Bu durum hayvanlar için de aynı. Evcil hayvanınızı gelecek yıllarda ortaya çıkabilecek olası hastalıklardan korumak istiyorsanız metal ve -kediler için daha uygun olduğunu düşündüğüm- cam seçeneklere göz atabilirsiniz. 

Sürdürülebilirlik pratikleri hayatımızın her yerinde! Evcil hayvanlarımız için de bu pratikleri uygulayarak ve seçimlerimizde küçük değişikliklere giderek fark yaratmak bizim elimizde.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön