Okuduğum
3 Adımda Atıksız Badem Sütü Yapımı

3 Adımda Atıksız Badem Sütü Yapımı

Badem sütü bizler gibi sizin de favori bitkisel sütünüz mü?Plastiksiz Temmuz ayında paketli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyoruz. Marketlerde satılan bitkisel süt alternatifleri veganlar, vejeteryanlar ve hayvansal süt tüketimini azaltmak isteyenler için kurtarıcı ürünler olmakla beraber hem fiyatları oldukça yüksek hem de paketlerinin geri dönüşüm süreçleri oldukça meşakkatli.

UHT yöntemi ile raf ömrü uzatılan ve market raflarına yerleştirilen bu ürünlerin ambalajları genel kanının aksine kağıttan üretilmiyor. Ürünün tazeliği korumak üzere hazırlanan ambalajlar kağıt, alüminyum ve plastik katmanlardan oluşuyor, bu nedenle çoğu zaman kağıt geri dönüşüm kutularına atılan bu ambalajlar ömürlerinin sonunda doğaya çöp olarak dönüyorlar.

Bu kirliliğin önüne geçmek için sizlere katkısız ve hesaplı bir bitkisel süt alternatifi sunmak istedik! Atıksız badem sütü tarifimizi umarız seversiniz, şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler

1 su bardağı badem

1 litre su

Atıksız Badem Sütü Yapımı

Bademleri yumuşamaları için 5-6 saat suda bekletin.

Göz At
vegan

Bademlerin üzerine 1 litre su ekleyerek homojen bir kıvam alıncaya kadar mutfak robotundan geçirin.

Geniş bir kabın üzerine ince bir tülbent açın ve karışımı tülbenti sıkarak tortusundan tamamen ayrılana kadar süzün. Badem sütünüz hazır!

Tülbentin içinde kalan tortuyu 180 derecede ısıtılmış fırında 20 dakika pişirin ve ağzı kapalı bir kaba aktarın, dilerseniz başka tariflerinizde badem unu olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön