Okuduğum
Anneler Günü | Gerçek Bir Kutlama mı, Tüketim Kültürünün Sahte Bir Ürünü Mü?

Anneler Günü | Gerçek Bir Kutlama mı, Tüketim Kültürünün Sahte Bir Ürünü Mü?

anneler günü

Anneler Günü için annenize alacağınız hediyeyi düşünürken tesadüfen kendinizi bu sayfada bulduysanız çok gecikmeden size kötü haberi verebiliriz; hediye arayışınız bu yüzyılın başında ortaya çıkan ve büyük ölçüde yanlış anlaşılmış bir günün ürünü olabilir!

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutladığınız Anneler Günü’nün ortaya çıkış hikayesinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Açıkçası biz bu sabaha kadar bu konuya çok da fazla kafa yormayanlardanız! Anneliği ve annelerimize olan sevgimizi kutladığımız bu gün çoğumuz için o kadar kutsal ki neden böyle bir gün olduğunu sorgulama ihtiyacı bile neredeyse absürt bir düşünce…

Oysa tüketim ekonomisin etkisinde birer canavara dönüşen birçok diğer insan yapımı özel gün gibi (Sevgililer Günü, Babalar Günü vb. ) bu özel gün de geldiğimiz noktada insanların çılgın tüketim hızına hız katan bir para makinesinden başka bir şey değil…

Peki neden yıl boyunca sevdiğimiz (bazen kızsak veya anlaşamasak da) annelerimize onu “hatırladığımızı” gösterecek bir hediye bulmak için bu gün birbirimizle yarışıyoruz?

Hikayeyi bilmeyenler için kısaca anlatalım, Anneler Günü -tüm diğer çok da özel olmayan özel günler gibi- Amerika Birleşik Devletleri’nde 1908 yılında ortaya çıkmış.  Anna Jarvis isimli bir kadın o yıl hayatını Amerikan İç Savaşı’nda yaralı askerleri tedavi ederek ve Pazar okulunda öğretmenlik yaparak geçirmiş olan annesini onurlandırmak için ilk “Anneler Günü” kutlamasını yapmış – belki de “anne günü” demeliyiz-. O yıldan sonra Jarvis bu günün resmi bir kutlamaya dönüşmesi için elinden geleni yapmış, 1914 yılında bu hedefine ulaşarak bu günün ABD Kongresi tarafında resmi olarak tanınmasını sağlamış.

Sonrasında tabii ki tüketime dayalı ekonominin baş aktörleri bu güne de el koymuş!

Kesilmiş çiçek ve kutlama kartı endüstrileri ortaya çıkan bu taze özel günün ürünlerini pazarlamak için muhteşem bir araç olduğu çok geçmeden fark etmişler; ve Anneler Günü’nün gelecekte yaratacağı dev pazarı keşfetmek için hızla işe koyulmuşlar…

Günün mucidi Anna Jarvis fırsatçıların bu özel güne yaklaşımı karşısında dehşete düşerek 1920 yılından itibaren insanları bu özel günde kesilmiş çiçekler ve kutlama kartları almayı bırakmaları için ikna etmeye çalışmış. O dönemde basınla paylaştığı bir mektupta çiçekçi ve kutlama kartı üreticilerini “şarlatan, eşkıya, korsan, haraççı” sıfatları ile nitelemiş ve onları bu onurlu günü aç gözlülükleri ile kirleten zararlılar olmakla suçlamış. O yıldan itibaren tüm hayatını mucidi olduğu bu günü dünya takvimlerinden silmek için kapı kapı dolaşarak geçiren Jarvis, hepimizin bildiği gibi bu amacına ulaşamamış.

Bu yıl ABD’de Anneler Günü’nde harcanacak 28.1 milyar doların 4.14 milyar doları kutlama kahvaltıları ve benzeri organizasyonlar için kullanılacak!

Bu yıl Anneler Günü’nde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde tam 28.1 milyar dolar harcanacağı düşünülüyor; bu paranın 2.6 milyar doları kesilmiş çiçek, 6.8 milyar doları mücevher, 4.14 milyar doları ise kahvaltı ve benzeri etkinlikler için kullanılacak.

Göz At
Nemli bir cilt için doğal çözümler

Düşünsenize 2.6 milyar dolar değerinde (sadece birkaç gün sonra çürümek üzere çöpe atılacak) çiçek – kesilmiş çiçek endüstrisinin dünya üzerindeki olumsuz etkilerini öğrenmek için bu link’e tıklayabilirsiniz-, 4.14 milyar değerinde mücevher -mücevher endüstrisinin dünya üzerindeki olumsuz etkilerini öğrenmek için bu link’e tıklayabilirsiniz- ve gösterişli brunch tabaklarında başlayan yolculukları yüksek ihtimalle çöplüklerde son bulacak tonlarca gıda…

Tüm bunlara bu günün tüm diğer çok da özel olmayan özel günler gibi sosyal ilişkilerimiz üzerinde kurduğu baskıyı ekleyin, sizce de oldukça korkutucu bir reçete değil mi? Üstelik “annelik” tanımının her geçen gün değiştiği ve geliştiği dünyada bu günün bazı durumlarda çok da kapsayıcı olmayabildiğini kabul etmek zorundayız.

Bu yıl bu özel günü daha sürdürülebilir yollarla kutlamak isteyen ve hediye verme ritüeline bayılan okuyucularımız için yerel üreticilerin ürünlerinden derlediğimiz sürdürülebilir hediye rehberimizi yarın sizlerle paylaşacağız; o zamana kadar sizden ricamız en azından annenize kesilmiş çiçek alma fikrini aklınızdan yavaş yavaş çıkartmanız –“Neden?”diyorsanız ve bir önceki link’e tıklamadıysanız bu link’e tıklayın!-!

Peki biz bu günü nasıl mı kutlayacağız?

Öğrendiğimiz yeni bilgileri annemize aktaracağız ve bu bilgiler ışığında bir kutlama yapmak isteyip istemediğini soracağız, o da muhtemelen “Hiçbir şeye gerek yok, siz sağlıklı ve mutlu olun yeter!” diyecek, biz de onunla FaceTime üzerinden dijital bir sarılma gerçekleştirdikten sonra hem biz hem de dünya sağlıklı ve mutlu olalım diye onu dinleyeceğiz ve bu yıl ona ihtiyacı olmayan bir hediye almaktan vazgeçeceğiz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön