Okuduğum
Amazon Ormanlarının Tahribi Devam Ediyor

Amazon Ormanlarının Tahribi Devam Ediyor

amazon

Amazon ormanları alan olarak dünyanın yalnızca %1‘ine denk gelmesine rağmen tüm canlı türlerinin %10‘unun burada bulunduğunu biliyor muydunuz? Bununla da sınırlı değil, WWF’in yaptığı bir araştırmaya göre her üç günde bir bu ormanlarda yeni bir tür keşfediliyor. Yani kısaca, bu ormanlar dünyamız için inanılmaz bir önem taşıyor.

Güzellikleriyle gündeme gelmesini istediğimiz Amazon ormanları ne yazık ki tahrip edilmesiyle, ormansızlaştırılmasıyla sık sık gündeme gelen bir konu hâlini aldı. Gerekli önlemlerin sağlanamaması sebebiyle bölgede yaşanan orman yangınları ve ormansızlaştırma çalışmaları oradaki yaşamı tehlikeye atıyor. Hükümetin gerekli önlemleri aldığını varsaysak da olayın iç yüzü görünenden biraz farklı…

Amazonlardaki Son Durum

2006’da Amazon soya moratoryumu tanıtılarak ormansızlaştırılan alanlarda soya yetiştiriciliği 2008’den sonra yasaklanmıştı. Bununla beraber, 2004’ten 2012’ye Amazon’da yaşanan ormansızlaştırma %84 oranında azaldı. Yaşanan azalmaya tam sevinecekken yeni yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2012’den bu yana işin rengi oldukça değişmiş.

Son senelerde ormansızlaştırma tekrardan yükselerek son 15 yılın zirvesine ulaşmış durumda. Moratoryumun sadece soya yetiştiriciliğini kapsaması sebebiyle çiftçiler ormansızlaştırmaya devam ederken yetiştirdikleri ürünü “Ormansızlaştırma yapılmadı” etiketiyle satma olanağı buldular.

Daha doğrusu, çiftçiler sistemin eksiğini fark ederek soya yerine başka mahsuller yetiştirdikleri için ormansızlaştırma kaldığı yerden devam etmiş.

Yapılan araştırmalar moratoryumun gelmesinden sonra yağmur ormanlarının direkt olarak soya tarlalarına dönüşmesinin engellendiğini fakat ormansızlaştırmanın yine de devam ettiğini gösteriyor. 

Göz At
Çin hayvanlar üzerinde test zorunluluğunu kaldırdı.

Yapılan bir analize göre Birleşik Krallık’ta 2019 yılında hayvancılık sektörünün tavuk ve diğer yiyecekleri üretebilmek için kullandığı ortalama 1 milyon tonluk soyanın ormansızlaştırmayla bağlantılı olabileceği ortaya çıktı.

Soya, süt ürünleri ve hayvan yetiştiriciliği sektörleri için oldukça kritik. Bu sektörler hayvanların beslenmesini soyadan karşıladığı için dünya çapında olan talebi de oldukça yüksek. Bu endüstrilerin kâr elde edebilmek adına Amazon ormanlarını tahrip etmelerini engellemek adına hükümetin gerekli önlemleri alacağı, bu durumun önüne geçeceği günleri heyecanla bekliyoruz…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön