Okuduğum
Hangxiety: Alkol Tüketimi Kaygı ve Depresyona Neden Olabilir mi?

Hangxiety: Alkol Tüketimi Kaygı ve Depresyona Neden Olabilir mi?

Alkol tüketiminin yan etkileri

Toplum sağlığını korumak için sosyal hayatımızdan büyük ölçüde ödün verdiğimiz bu dönemde kaygı, endişe ve depresyon gibi zihinsel sorunlarla karşılaşmamız oldukça normal. Gün içinde zihnimizi meşgul eden birçok şeyden mahrum kalmak çoğumuzu tekrar eden düşüncelere yönlendirerek kaygı ve endişe gibi olumsuz duyguları daha yoğun hissetmemize neden olabiliyor. Evlerin bile ofise dönüştüğü bu tuhaf dönemde alkol tüketiminizde bir artış olduğunu hissediyorsanız yalnız değilsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma Covid-19 salgını ve alınan karantina önlemlerinin Amerikalıların alkol tüketim miktarların büyük bir artışa neden olduğunu gözler önüne serdi. 2019 yılı alkol tüketim verilerini 2020 senesi ile karşılaştırmak üzere yürütülen çalışmada ülkenin farklı bölgelerinden 1,500 yetişkin ile çalışan bilim insanlarının ortaya çıkardığı çarpıcı sonuçlar alınan ülkede karantina önlemleri süresince kadınların alkol tüketiminin %41 genel tüketimin ise %14 arttığına işaret ediyor.

Uzmanlar bar, restoran ve eğlence mekanlarının kapalı olduğu bu dönemde özellikle kadınların kaygı, endişe ve aile içinde yaşanan gerginliklerin üzerlerinde yarattığı olumsuz duygulardan kurtulmak üzere günlük alkollü içki tüketimine yöneldiğine inanıyorlar. Alkolün zihinsel ve fiziksel sağlığımızı üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alındığında bu durum oldukça korkutucu!

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Micheal Pollard ortaya çıkan çarpıcı sonuçları şu sözlerle özetliyor; “Pandemi ve karantina önlemleri insanların kaygı bozukluğu veya depresyon gibi sorunların semptomları ile karşılaşmasına neden oldu. Bu sıkıntıları aşmak için birçok kişi alkol tüketimine yöneliyor. Ancak bu onları içinden çıkılması zor bir kısır döngüye sokuyor. Alkol vücut ve zihin sağlığına olumsuz etki ederek kaygı ve depresyon gibi sorunları tetikleyen bir madde. Yani insanların  bu sorunlara çözüm olarak tüketmeye başladıkları alkol bir noktadan sonra sorunun kendisi haline geliyor!”

Alkol tüketiminin yan etkileri
Katılımcılar pandemi döneminde artan alkol tüketimlerinin yanlış kararlar vermelerine neden olduğunu belirtiyor.

Araştırmaya katılan bireylerin ifadeleri Pollard’ın bu sözlerini destekler nitelikte Birçok katılımcı pandemi döneminde artan alkol tüketimlerinin olumsuz duygu ve düşünceleri yoğunlaştırdığını, yanlış kararlar almalarına neden olduğunu ve aile yaşantılarına bir şekilde zarar verdiğini belirtmiş.

Alkol zihin sağlığımızı neden ve nasıl etkiliyor?

Alkol bir çeşit yatıştırıcı madde olduğundan vücuda girdiği anda hızla kana karışarak rahatlatıcı bir etki yapar. Bu aslında kaygı bozukluğu  ve depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer bir etkidir. Ancak doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçların aksine alkolün rahatlatıcı etkisi hızla yok olur.

Alkol tüketiminden kaynaklı rahatlama duygusunun sebebi kandaki alkol miktarındaki artıştır. Vücut alkolün toksik etkilerinden kurtulmak için hızla çalışır ve kandaki alkol miktarı bu çalışmaya bağlı olarak hızla eski normal seviyelerine geri döner. Bu hızlı düşüş bireylerin depresyon ve kaygı benzeri duyguları yoğun bir şekilde yaşamasına neden olur. Ortaya çıkan bu olumsuz duygular alkolün etkisi geçtikten sonra saatler veya bir tam gün boyunca devam eder.

Kaygı, endişe ve stres gibi olumsuz duygulardan kurtulmak için alkol tüketen bireyler alkolün vücuttan atılmasıyla bu duyguları daha yoğun bir şekilde yaşayabilirler.

İşte tam bu yüzden alkol tüketiminin kronik hale gelmesi oldukça kolay bir olgudur. Bireyler alkol yoksunluğu nedeniyle ortaya çıkan bu olumsuz duygularla başa çıkabilmek için bir kısır döngünün içine girerler. Kısaca özetlemek gerekirse bu döngü şu şekilde ilerler: alkol tüketimi – kaygı, endişe ve depresyon semptomlarının ortadan kalkması- alkolün vücuttan atılması- kaygı, endişe ve depresyon semptomlarının hızla ve daha güçlü bir şekilde geri dönmesi- artan olumsuz duyguları bastırmak için tekrar alkol tüketimi… Üstelik bu süreç içerisinde vücut alınan alkol miktarına alışarak zamanla olumsuz duyguları bastırmak için daha çok alkole ihtiyaç duyacaktır. (ABD’de yürütülen bu araştırmada özellikle “binge drinking” yani tek seferde kontrolsüz alkol tüketimi davranışında yoğun bir artış görülmektedir. Bu durum bireylerin benzer bir döngü içerisine girdiklerine işaret edebilir.)

Yazıyı okurken tam aynısı olmasa da benzer bir döngü içerisine girdiğinizi veya zaman zaman pandemi koşulları ile başa çıkabilmek ve kaygı gibi olumsuz duygularla başa çıkabilmek için alkol tükettiğinizi fark ettiyseniz ne yapmalısınız?

Dietary Guidelines for America (Amerikan Beslenme Rehberi) tüketimini kadınlar için bir seferde 4 bardak veya daha fazla, erkekler için ise bir seferde 5 bardak veya daha alkol tüketimini “normalin üstünde” seviyesinde tanımlıyor.

Haftada bir veya birkaç kez olumsuz duygularla başa çıkmak ve düşüncelerinizden kurtulmak için birkaç bardak içki tüketmek gibi bir eğiliminiz varsa alkol tüketiminizin normal sınırların üstünde olduğu düşünülebilir.

Bu durum zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkilediği gibi vücudunuz içinde olumsuz sonuçlar doğurur (vücudunuzun sağlıklı çalışmasını engelleyen her durum tabii ki zihniniz için de sorun teşkil eder.) Kronik alkol tüketimi sindirim, sinir ve bağışıklık sistemlerinin işleyişi bozar; kalp ve damar sağlığını tehdit eder; vücutta enflamasyona neden olur. (Healthline.com)

Alkol tüketiminin zihinsel sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini kontrol altına almak; kaygı ve depresyon semptomları ile başa çıkmak için bir ihtiyaç haline gelmesini engellemek için  bu olumsuz duygularla başa çıkmanızı kolaylaştıracak önerilerimize göz atın.

Uyku

Düzenli ve sağlıklı uyku vücudunuza ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlayarak kaygı ve endişe gibi olumsuz duygularla başa çıkmanızı kolaylaştıracak! İyi bir uyku için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için bu link’e tıklayarak “İyi Bir Uyku için 6 Adım” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Göz At
selfcare

Alkol tüketiminin yan etkileri
Kafein Tüketimini Azalt

Sık sık kaygı duyuyorsanız kafein çok yakın bir dostunuz olmamalı! Kahve tüketimi vücutta gerginliği arttırabilir. Bazı durumlarda kafein alımının kesilmesi bireyleri kaygı bozukluğu semptonlarından tamamen kurtulmasına yardımcı olabilir.

Yoga

Meditasyon yaşadığımız ana geri dönerek gelecek veya geçmişe dair sorunlu düşünceler uzaklaşmamızı sağlar. Bu aslında kaygı ile başa çıkmak için alkol tüketenlerin ulaşmak istediği güvenli alandır. John Hopkins Hastanesi tarafından yürütülen bir araştırma düzenli meditasyonun zihinde antidepresan etkisi yaprak kaygı seviyelerini azalttığını kanıtlamıştır. Aslı Çavuşoğlu rehberliğinden kısa meditasyon pratiği için bu link’e tıklayabilirsiniz.

Egzersiz

Düzenli egzersiz hem vücudunuzun sağlığı hem de duygusal sağlığınız için mucizeler yaratabilir! Egzersizin etkileri bazı insanlar için kaygı bozukluğu tedavisinde neredeyse ilaçlar kadar önemlidir. Egzersizi tamamladıktan saatler sonra bile  zihnimizde yarattığı olumlu etkiler devam eder.

Düzenli Beslenme

Düşük kan şekeri seviyeleri, susuzluk ve işlenmiş gıdalardaki kimyasal maddeler ve koruyucular zihnimizde ani duygu değişimlerine neden olabiliyor. Yüksek şeker içerikli bir beslenme şekli bu semptomların kalıcı olmasına bile neden olabiliyor. Yemek yedikten sonra kaygı hissetme şekliniz yoğunlaşıyorsa diyetinizi gözden geçirmenizde fayda var diyebiliriz.

Rahatlatıcı Hobiler

Sizi rahatlatan bir hobi edinerek (bu kitap okumak kadar basit olabilir) zihninizi yavaşlatabilir ve boşaltabilirsiniz. Bu kaygı ve endişe gibi duygulardan veya tekrarlayan düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Nefes Egzersizleri

Gün içinde kaygı seviyelerinizin kontrol edilemez şekilde yükseldiği anlarda rahatlatıcı nefes egzersizleri uygulayarak ana dönebilir ve sinir sisteminizi rahatlatabilirsiniz. Mindfulness Koçu Aslı Çavuşoğlu ile 4-7-8 Nefes Egzersizini deneyimlemek için bu link’e tıklayabilirsiniz.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön