Okuduğum
ABD | Metana Hayır!

ABD | Metana Hayır!

abd

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, metan gazı emisyonlarını on yıl içinde 2020 seviyesine kıyasla %30 oranında azaltmak için tüm ülkeleri taahhütte bulunmaya çağırıyor.

Küresel Metan Taahhüdü” ismiyle hazırlanan anlaşma, şu an en çok metan gazı yayan 30 ülkenin yarısını ve küresel ekonominin üçte ikisini kapsıyor.

İlk olarak Eylül ayında duyurulan taahhüdün tüm ülkeler tarafından kabul görmesi için çaba gösterilecek. Metan gazının salınımından sorumlu en büyük beş ülkeden biri olan Brezilya anlaşmayı imzalarken Rusya, Hindistan ve Çin henüz imza atmadı. Diğer ülkelerin de imza atması dahilinde küresel ısınma oranında hızlanan bir azalma görüleceği söyleniyor.

İklim kriziyle mücadeleyi öncelikli hedefleri arasına koyan Biden, düzenleyeceği yeni önlemler ile çevreci kimliğinin altını çiziyor.

Göz At
Caudalie

ABD özelinde de metan emisyonlarının büyük etkisi için düzenlemeler yapılacak. ABD’deki gaz ve petrol endüstrisi, metan emisyonları üzerinde büyük bir etkiye sahip. Aynı zamanda belediye çöplükleri, kömür madenleri, petrol kuyuları ve tarım da metanın ana kaynakları arasında yer alıyor.

Küresel ısınma üzerinde karbondioksite kıyasla 80 kat daha güçlü etkiye sahip bir sera gazı olan metan emisyonlarının azaltılması için iş birliği içinde olan ABD ve AB, çeşitli teşvikler ve bu doğrultuda düzenlemeler yapılacağını bir kere daha vurguladı.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön